Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uhlie bane
Ilustračné foto. FreeDigitalPhotos.net
1. decembra 2014 16:51 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina stále hlási problémy s dodávkami ruského uhlia

Dodávky ruského uhlia sú nepredvídateľné, tvrdí minister energetiky Jurij Prodan.

Dovozy uhlia z Ruska na Ukrajinu pokračujú, dodávky sú však problematické a nepredvídateľné. Vyhlásil to v pondelok minister energetiky Jurij Prodan, ktorý minulý mesiac uviedol, že Moskva zastavila dodávky k 21. novembru. Šéf ruských štátnych železníc Vladimir Jakunin to následne dementoval s tým, že 12 naložených vlakových súprav je pripravených dopraviť uhlie na Ukrajinu. Na ruskom uhlí závisia ukrajinské tepelné elektrárne, ktoré zabezpečujú zhruba 40 % produkcie elektriny v krajine.

Dodávky uhlia z domácich zdrojov narušil konflikt s proruskými separatistami na priemyselnom východe krajiny a domáce rezervy sú nepostačujúce. Ukrajina importuje každý mesiac zhruba 1 mil. ton uhlia. Kyjev už skôr uzavrel obchod s Juhoafrickou republikou, aby si tak zvýšil zásoby uhlia, dodávateľská firma však dodávky v novembri zastavila vzhľadom na politickú nestabilitu v krajine.

Závislosť Ukrajiny na uhlí z Ruska je vážnym problémom pre Ukrajinu, ktorá sa snaží byť energeticky nezávislá od Moskvy. Vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom sú narušené vzhľadom na ruskú anexiu Krymu a konflikt na východe Ukrajiny. Počas tohto konfliktu doposiaľ zahynulo približne 4 300 ľudí.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies