Ukrajina stále hlási problémy s dodávkami ruského uhlia

1. decembra 2014 16:51

Dodávky ruského uhlia sú nepredvídateľné, tvrdí minister energetiky Jurij Prodan.

Uhlie bane
Ilustračné foto. FreeDigitalPhotos.net

Dovozy uhlia z Ruska na Ukrajinu pokračujú, dodávky sú však problematické a nepredvídateľné. Vyhlásil to v pondelok minister energetiky Jurij Prodan, ktorý minulý mesiac uviedol, že Moskva zastavila dodávky k 21. novembru. Šéf ruských štátnych železníc Vladimir Jakunin to následne dementoval s tým, že 12 naložených vlakových súprav je pripravených dopraviť uhlie na Ukrajinu. Na ruskom uhlí závisia ukrajinské tepelné elektrárne, ktoré zabezpečujú zhruba 40 % produkcie elektriny v krajine.

Dodávky uhlia z domácich zdrojov narušil konflikt s proruskými separatistami na priemyselnom východe krajiny a domáce rezervy sú nepostačujúce. Ukrajina importuje každý mesiac zhruba 1 mil. ton uhlia. Kyjev už skôr uzavrel obchod s Juhoafrickou republikou, aby si tak zvýšil zásoby uhlia, dodávateľská firma však dodávky v novembri zastavila vzhľadom na politickú nestabilitu v krajine.

Závislosť Ukrajiny na uhlí z Ruska je vážnym problémom pre Ukrajinu, ktorá sa snaží byť energeticky nezávislá od Moskvy. Vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom sú narušené vzhľadom na ruskú anexiu Krymu a konflikt na východe Ukrajiny. Počas tohto konfliktu doposiaľ zahynulo približne 4 300 ľudí.Čo si o tom myslíte?