Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ukrajina spustila reverzný tok plynu zo Slovenska

Plynovod Vojany plyn Užhorod
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod SITA

Reverzný tok plynu by mal Ukrajine zabezpečiť väčšiu energetickú nezávislosť od Ruska.Ukrajina spustila testovaciu prevádzku reverzného toku plynu zo Slovenska. Snaží sa tak zabezpečiť väčšiu energetickú nezávislosť od Ruska. Informoval o tom v sobotu šéf firmy Naftogaz Andrij Kobolev. Počas testovacej prevádzky môže slovenský prepravca do Ukrajiny cez plynovod Vojany – Užhorod dodať plyn v objeme viac ako 10 mld. kubických metrov ročne. Očakáva sa, že po ukončení testovacej fázy môže začiatkom septembra tohto roku začať štandardná komerčná prevádzka.

Ruský Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu v júni po tom, čo sa Moskva a Kyjev nedohodli na vyriešení cenového sporu. Vtedy Kyjev prešiel na reverzné dodávky alebo swapové obchody s európskymi krajinami. Maďarsko spustilo reverzný tok na Ukrajinu v máji a Poľsko v apríli.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 17. augusta 2014 15:49

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...