Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto David Castillo Dominici/freedigitalphoto
7. decembra 2014 13:54 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina splnila sľub. Za plyn Rusom zaplatila vopred.

Ruská spoločnosť Gazprom dostala od Ukrajiny platbu vopred za plyn vo výške 378,22 miliónov amerických dolárov.

Ruská spoločnosť Gazprom dostala od Ukrajiny vopred platbu za plyn v sume 378,22 mil. USD. Gazprom to potvrdil v sobotu. Ukrajinský plynárenský koncern Naftogaz informoval o prevode peňazí ešte v piatok s tým, že je to platba za decembrové dodávky plynu. Otvára sa tak cesta k prvým dodávkam plynu z Ruska na Ukrajinu od ich zastavenia v júni, kedy bol tok plynu prerušený pre dlhodobé cenové spory a vážnu krízu na východe Ukrajiny. Naftogaz neuviedol, aký objem plynu chce nakúpiť, vláda však hovorí o miliarde metrov kubických.

Obnovenie dodávok plynu umožnila októbrová dočasná dohoda na novej cene za surovinu počas zimných mesiacov. Tú Moskva, Kyjev a EÚ stanovili na 378 USD za tisíc kubických metrov do konca roka a v prvom kvartáli budúceho roka na 365 USD. Rusko pokrývalo v minulosti polovicu dopytu Ukrajiny po plyne. Okrem toho okolo 50 percent dodávok ruského plynu pre EÚ prechádza práve územím Ukrajiny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies