Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Gazprom
Plynovod spoločnosti Gazprom SITA/AP
1. apríla 2015 14:11 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina sa predsa len bude spoliehať aj na ruský plyn

Ukrajina dúfa, že podpíše s Ruskom memorandum o dodávkach plynu, ktoré bude v platnosti do marca 2016.

Ukrajina dúfa, že podpíše s Ruskom memorandum o dodávkach plynu, ktoré bude v platnosti do marca 2016. V stredu to uviedol ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčišin. „Memorandum bude podpísané na celé obdobie do konca vykurovacej sezóny v roku 2016,“ povedal minister. Očakáva sa, že memorandum podpíšu 14. apríla. Bližšie detaily Demčišin neuviedol. Uviedol však, že súčasťou memoranda budú ceny, objem dodávok plynu a ďalšie podmienky.

Rusko a Ukrajina sa minulý rok dohodli na „zimnom balíku“ dodávok ruského plynu na Ukrajinu. Dohoda, ktorá zahŕňala zľavu vo výške 100 USD na tisíc metrov kubických plynu, vypršala 31. marca. Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič povedal, že tento mesiac sprostredkuje rokovania medzi Ruskom, Ukrajinou a EK, pričom vyjadril nádej v priaznivejšie podmienky pre Ukrajinu. V utorok ruská tlačová agentúra TASS informovala, že Moskva predĺži Ukrajine cenovú zľavu na plyn do druhého kvartála. Ruský prezident Vladimir Putin však upozornil, že po uplynutí troch mesiacov sa môžu podmienky kontraktu zmeniť v závislosti od vývoja cien ropy. Podľa ukrajinského ministerstva energetiky by v dôsledku poklesu cien energií v súčasnosti Ukrajina mala platiť približne 250 USD za tisíc metrov kubických plynu. V prvom kvartáli Ukrajina platila 365 USD za tisíc kubických metrov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies