Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
19. augusta 2013 14:04 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina redukuje závislosť na ruskom plyne

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz obmedzila v tomto roku dovoz plynu z Ruska o 30 % a v roku 2014 ho ešte viac zredukuje. Plánuje totiž zdvojnásobiť import z Európy. Povedal to pre agentúru Reuters ukrajinský minister energetiky Eduard Stavický. Kyjev dlhodobo žiadal Moskvu o zníženie cien energií. Keďže však roky rokovaní nepriniesli hmatateľné výsledky, koncom roka 2012 začal nahrádzať ruský plyn lacnejším palivom nakupovaným na európskom spotovom trhu.

Ukrajina dúfa, že diverzifikácia presvedčí Rusko, aby prehodnotilo svoj postoj. „Myslím si, že dovoz z Európy bude v tomto roku v objeme 2 až 2,5 mld. kubických metrov a v roku 2014 bude prinajmenšom na úrovni 5 mld. kubických metrov,“ povedal Stavický. Dodal, že za obdobie od septembra 2012 do septembra 2013 by priemerná cena plynu z Európy , ktorý dodáva nemecká firma RWE, mala byť na úrovni 385 USD za tisíc kubických metrov. V rovnakom období Naftogaz odoberá ruský plyn za viac ako 400 USD za tisíc kubických metrov.

Ukrajina dostáva plyn z Európy reverzným tokom cez niektoré plynovody, ktoré boli pôvodne určené na prepravu ruského plynu do európskych krajín. Z dlhodobejšieho hľadiska Kyjev plánuje ešte viac zmenšiť svoju závislosť na Rusku dovozom skvapalneného zemného plynu (LNG) cez Čierne more a ťažbou plynu z mora a z bridlíc.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies