Ukrajina poľavila v odoberaní plynu zo Slovenska

28. apríla 2017 13:20
SITA

Aprílové denné odbery plynu z plynovodu Vojany-Užhorod sa pohybujú na úrovni 9 až 10 miliónov metrov kubických.

Plyn plynovod Vojany Užhorod
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod SITA

Ukrajina začala zo Slovenska odoberať menej zemného plynu. Kým v prvom štvrťroku odoberala prostredníctvom reverzného plynovodu Vojany-Užhorod takmer maximálne množstvá plynu na úrovni zhruba 40 až 42 miliónov metrov kubických, v apríli to už bola len približne štvrtina. Ako vyplýva z údajov zverejnených slovenským prepravcom zemného plynu, spoločnosťou Eustream, aprílové denné odbery sa pohybujú na úrovni 9 až 10 miliónov metrov kubických.

V marci neklesol odber plynu Ukrajiny zo Slovenska pod 37 miliónov metrov kubických. Stále platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra minulého roka. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu. Ukrajinci začali odoberať plyn zo Slovenska vo väčšom množstvo od augusta minulého roka. Odvtedy do konca marca tohto roku možno hovoriť o takmer maximálnom využití reverzného plynovodu Vojany-Užhorod.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Denne sa tak môže plynovodom prepraviť viac ako 40 miliónov metrov kubických plynu. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014, po ukončení testovacích dodávok. O prepravné kapacity plynovodu zo strany dodávateľských spoločností bol veľký záujem. Rezervovali si prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?