Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod Vojany Užhorod
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod SITA
28. apríla 2017 13:20 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina poľavila v odoberaní plynu zo Slovenska

Aprílové denné odbery plynu z plynovodu Vojany-Užhorod sa pohybujú na úrovni 9 až 10 miliónov metrov kubických.

Ukrajina začala zo Slovenska odoberať menej zemného plynu. Kým v prvom štvrťroku odoberala prostredníctvom reverzného plynovodu Vojany-Užhorod takmer maximálne množstvá plynu na úrovni zhruba 40 až 42 miliónov metrov kubických, v apríli to už bola len približne štvrtina. Ako vyplýva z údajov zverejnených slovenským prepravcom zemného plynu, spoločnosťou Eustream, aprílové denné odbery sa pohybujú na úrovni 9 až 10 miliónov metrov kubických.

V marci neklesol odber plynu Ukrajiny zo Slovenska pod 37 miliónov metrov kubických. Stále platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra minulého roka. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu. Ukrajinci začali odoberať plyn zo Slovenska vo väčšom množstvo od augusta minulého roka. Odvtedy do konca marca tohto roku možno hovoriť o takmer maximálnom využití reverzného plynovodu Vojany-Užhorod.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Denne sa tak môže plynovodom prepraviť viac ako 40 miliónov metrov kubických plynu. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014, po ukončení testovacích dodávok. O prepravné kapacity plynovodu zo strany dodávateľských spoločností bol veľký záujem. Rezervovali si prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame