Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze úspory šetrenie
Ilustračné foto. ZSE
21. augusta 2014 15:05 PlynAktuality od SITASITA

Ukrajina podľa Gazpromu dlhuje za plyn 5,3 mld. USD

Ruský exportér plynu zároveň vyzval Kyjev k plynulému toku plynu do Európy.

Spoločnosť Gazprom, ktorá je najväčším ruským producentom plynu, vo štvrtok uviedla, že nesplatený dlh Ukrajiny za dodávky plynu predstavoval k 1. augustu 5,3 mld. USD. Ruský exportér plynu tiež vyzval Kyjev, aby zabezpečil, že tranzit plynu do Európy bude pokračovať bez prerušenia. „Gazprom sa spolieha na to, že ukrajinský Naftogaz splní svoje záväzky a uhradí nedoplatky za dodaný plyn a zabezpečí hladký tranzit plynu cez územie Ukrajiny,“ povedal hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Ukrajina chce za tisíc kubických metrov ruského plynu zaplatiť 268,50 USD. Moskva sa však snaží udržať cenu na úrovni z roku 2009, a to 485 USD za tisíc kubických metrov. Kyjevu však ponúkla, že je ochotná vzdať sa vývozného cla, čím by cena klesla na 385 USD za tisíc kubických metrov. To je v súlade s tým, čo Rusko účtuje ostatným európskym štátom. Počas série rokovaní, ktoré sprostredkovala už skôr Európska komisia, sa nepodarilo nájsť kompromis.

Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu už 16. júna pre nesplatenie aspoň časti ukrajinského dlhu v stanovenom termíne. Ruký plyn však odvtedy do Európy prúdi bez prerušenia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies