Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA
5. apríla 2014 14:42 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina odmietla takmer dvojnásobné ceny ruského plynu

Ruská energetická spoločnosť Gazprom opäť vo štvrtok informovala o zvýšení ceny plynu pre Ukrajinu, a to na 485 amerických dolárov za tisíc kubíkov. Ide o takmer dvojnásobok súčasných sadzieb.

Ukrajina v sobotu odmietla takmer dvojnásobne vyššie ceny ruského plynu v porovnaním s tým, koľko za túto strategickú surovinu platila doteraz. Kyjev tiež pohrozil, že spor by mohol riešiť aj prostredníctvom medzinárodnej arbitráže. Dočasný ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk ponuku Ruska označil za „ekonomickú agresiu“. „Politický tlak je neakceptovateľný, neprijímame cenu 500 dolárov,“ povedal Jaceňuk na sobotňajšej schôdzke vlády v Kyjeve.

Ruská energetická spoločnosť Gazprom opäť vo štvrtok informovala o zvýšení ceny plynu pre Ukrajinu, a to na 485 amerických dolárov za tisíc kubických metrov v dôsledku zavedenia exportného cla. Zvýšenie nasleduje len dva dni po tom, ako Gazprom oznámil, že od 1. apríla sa cena pre Ukrajinu zvyšuje o 44 percent na 385,5 USD za tisíc kubických metrov pre nezaplatené účty za plyn. Pôvodná cena bola pritom 268,50 dolára, čo je o 80 percent menej ako najnovšia ruská ponuka. Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan vyhlásil, že požiadavka ruského Gazpromu, aby Kyjev za tisíc kubických metrov plynu platil 485 USD, stanovila cenu príliš vysoko, pričom je politicky motivovaná. „Ukrajinská ekonomika by nemala za plyn platiť takúto cenu. Je to politická cena,“ povedal Prodan.

Kyjev medzitým o riešení prípadného nedostatku plynu rokuje so susednými krajinami vrátane Slovenska.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame