Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ukrajina od apríla prestane kupovať ruský plyn

Plyn dodávky
Ilustračné foto. SITA/AP

Vďaka zvýšeným dodávkam z Európskej únie už Kyjev nie je odkázaný na zemný plyn z Ruska, tvrdí ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčišin.

Ukrajina plánuje s účinnosťou od 1. apríla zastaviť nákupy zemného plynu z Ruska. Uviedol to v pondelok ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčišin. Ešte počas víkendu minister vyhlásil, že závislosť krajiny na ruskom plyne vďaka zvýšeným dovozom z Európskej únie výrazne klesla. To podľa neho znamená, že ruský plynárenský monopol bude prinútený znížiť cenu, ktorú účtuje za dodávky komodity Kyjevu. „V tomto okamihu nepotrebujeme kupovať ruský plyn. Jednoducho ho prestaneme nakupovať,“ povedal minister.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev minulý týždeň naznačil, že Moskva by mohla Ukrajine poskytnúť zľavu z ceny plynu v sume 100 USD na tisíc kubických metrov. Zľava v predmetnej čiastke bola súčasťou dohody o dodávkach plynu počas zimného obdobia, ktorú uzavreli obe krajiny vlani. Moskva vtedy dočasne zrušila svoju požiadavku, že Ukrajina musí odoberať plyn na základe dohody, podľa ktorej má platiť za objednané množstvo plynu bez ohľadu na to, či ho odoberie. Platnosť existujúceho kontraktu sa končí 31. marca. O podmienkach dodávok v ďalšom období začali obe strany rokovať v piatok. Stretnutie v Bruseli sprostredkované Európskou komisiou (EK) však neprinieslo konkrétny výsledok a rozhovory by mali pokračovať budúci mesiac.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 23. marca 2015 14:18

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...