Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn dodávky
Ilustračné foto. SITA/AP
23. marca 2015 14:18 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina od apríla prestane kupovať ruský plyn

Vďaka zvýšeným dodávkam z Európskej únie už Kyjev nie je odkázaný na zemný plyn z Ruska, tvrdí ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčišin.

Ukrajina plánuje s účinnosťou od 1. apríla zastaviť nákupy zemného plynu z Ruska. Uviedol to v pondelok ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčišin. Ešte počas víkendu minister vyhlásil, že závislosť krajiny na ruskom plyne vďaka zvýšeným dovozom z Európskej únie výrazne klesla. To podľa neho znamená, že ruský plynárenský monopol bude prinútený znížiť cenu, ktorú účtuje za dodávky komodity Kyjevu. „V tomto okamihu nepotrebujeme kupovať ruský plyn. Jednoducho ho prestaneme nakupovať,“ povedal minister.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev minulý týždeň naznačil, že Moskva by mohla Ukrajine poskytnúť zľavu z ceny plynu v sume 100 USD na tisíc kubických metrov. Zľava v predmetnej čiastke bola súčasťou dohody o dodávkach plynu počas zimného obdobia, ktorú uzavreli obe krajiny vlani. Moskva vtedy dočasne zrušila svoju požiadavku, že Ukrajina musí odoberať plyn na základe dohody, podľa ktorej má platiť za objednané množstvo plynu bez ohľadu na to, či ho odoberie. Platnosť existujúceho kontraktu sa končí 31. marca. O podmienkach dodávok v ďalšom období začali obe strany rokovať v piatok. Stretnutie v Bruseli sprostredkované Európskou komisiou (EK) však neprinieslo konkrétny výsledok a rozhovory by mali pokračovať budúci mesiac.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies