Ukrajina očakáva rokovania o plyne ešte tento mesiac

10. augusta 2015 17:23
Autor: SITA

Európska komisia potvrdila prípravné rokovania, ktoré by mohli viesť k trojstranným rozhovorom medzi Kyjevom, Moskvou a Bruselom o dodávkach ruského plynu na Ukrajinu.

Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream, a.s.

Ukrajina dúfa, že nové kolo rokovaní za účasti Európskej komisie (EK) a Ruska o dodávkach plynu sa uskutoční v závere augusta vo Viedni. Povedal to v pondelok ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčyšyn. „Naše rozhovory s Európskou komisiou určite budú 27. a 28. augusta a dúfame, že Rusi sa pripoja,“ konštatoval Demčyšyn. EK uviedla, že dátumy nemôže potvrdiť, ale očakáva prípravné rokovania, ktoré by mohli viesť k trojstranným rozhovorom na ministerskej úrovni. „Trojstranné stretnutie na úrovni expertov sa predpokladá v polovici augusta,“ konštatovala hovorkyňa EK Anna-Kaisa Itkonenová.

Kyjev a Moskva minulý rok dosiahli dočasnú dohodu o dodávkach plynu počas zimného obdobia. Ukrajina však v júli dovoz plynu z Ruska prerušila pre spor o jeho cenu. Krajina tak zostala závislá od svojej vlastnej ťažby a od dovozu z Európy. Ukrajinský minister energetiky vyslovil očakávanie, že cena plynu dovážaného z Európy bude v najbližších dvoch kvartáloch na úrovni približne 250 USD za tisíc kubických metrov.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?