Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA
8. apríla 2014 11:15 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina nezaplatila za ruský plyn načas

Spoločnosť Gazprom informovala, že Kyjev nezaplatil za marcové dodávky, pričom celkový ukrajinský dlh voči firme je v sume 2,2 miliárd amerických dolárov.

Najväčší ruský producent plynu Gazprom uviedol, že Ukrajina nezaplatila načas za marcové dodávky plynu. Firma zároveň v utorok informovala, že dlh Kyjeva je v sume 2,2 mld. USD. „Nezaplatili za marec,“ povedal hovorca Gazpromu. Odmietol však povedať, či Gazprom podnikne nejaké kroky, prípadne aké kroky to budú. Ukrajinská energetická spoločnosť Naftogaz sa odmietla bezprostredne vyjadriť. Gazprom informoval, že napätie medzi Moskvou a Kyjevom nenarušilo dodávky plynu pre európskych odberateľov cez územie Ukrajiny.

Zvýšili im cenu

Minulý týždeň Gazprom zvýšil cenu plynu pre Ukrajinu o 80 % na 485 USD za tisíc kubických metrov. Európskym klientom plyn predáva za 370 až 380 USD za tisíc kubických metrov. Ukrajinská vláda vyhlásila, že Rusko zvýšilo cenu plynu pre Kyjev z politických dôvodov. Počas zimných období 2005/2006 a 2008/2009 Gazprom pre spory o cenu zastavil dodávky na Ukrajinu, čo prerušilo aj tranzit ruského plynu do Európy cez ukrajinské územie.

Tretina od Rusov

Dodávky z Ruska pokrývajú 30 % spotreby plynu v Európe, pričom polovica exportu ruského plynu na európske trhy sa prepravuje cez Ukrajinu. Vlani sa dodávky ruského plynu na trhy Európskej únie a Turecka zvýšili na historické maximum 162 mld. kubických metrov. Ruský vývoz na tieto trhy v prvom štvrťroku tohto roka stúpol o 2,4 %, keďže európski zákazníci nakupovali plyn s predpokladom, že dodávky zo strany Gazpromu by sa mohli narušiť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame