Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net
26. augusta 2014 10:04 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina nedodržala dohodu s Moskvou. Musí platiť.

Medzinárodný arbitrážny tribunál podľa ruského producenta ropy spoločnosti Tatneft konštatoval, že Kyjev poškodil jeho vlastnícke práva v najväčšej ukrajinskej rafinérii v meste Kremenčuk.

V spore o vlastníctvo najväčšej ukrajinskej rafinérie musí Kyjev vyplatiť ruskému producentovi ropy Tatneft kompenzácie 112 mil. USD plus úroky. Rozhodol o tom medzinárodný arbitrážny tribunál, podľa ktorého Ukrajina nedodržala podmienky medzivládnej dohody s Moskvou. Ruská spoločnosť, ktorá si pôvodne nárokovala odškodnenie viac ako 1 mld. USD, o tom informovala v utorok. Verdikt ďalej stupňuje tlak na ukrajinské verejné financie v čase, kedy vládu v Kyjeve zaťažujú vysoké náklady bojov s proruskými separatistami na východe krajiny.

Rafinériu v meste Kremenčuk v centrálnej časti Ukrajiny s dennou kapacitou 120 až 145 tis. barelov ropy vlastní spoločnosť Ukrtatnafta, v ktorej mal Tatneft podiel viac ako 30 %. Spor siaha do roku 2007, kedy po rozhodnutí ukrajinského súdu bývalé vedenie s policajnou asistenciu vytlačilo z firmy manažment blízky ruskému akcionárovi.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame