Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com
22. januára 2016 12:33 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina nadelila Gazpromu miliardovú pokutu

Výška pokuty je 85 mld. ukrajinských hrivien. Gazprom mal zneužívať monopolného postavenie pri tranzite plynu cez ukrajinské územie.

Ukrajinský protimonopolný úrad v piatok rozhodol o uložení pokuty ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom za zneužívanie monopolného postavenia pri tranzite plynu cez ukrajinské územie. Výška pokuty je 85 mld. ukrajinských hrivien, informoval v piatok predseda ukrajinského protimonopolného úradu Jurij Terentjev. Úrad neposkytol detaily o porušeniach, ktorých sa mala dopustiť spoločnosť Gazprom. Ruská firma, ktorá je výhradným dodávateľom plynu európskym zákazníkom cez ukrajinský plynovod, informácie zatiaľ nekomentovala.

Ruská spoločnosť Gazprom tento týždeň oznámila, že Ukrajina firme dlhuje 2,55 mld. USD za dodávky plynu v treťom kvartáli minulého roka. Dlh má Kyjev uhradiť do desiatich dní. Súčasťou dlhu sú aj zmluvne dohodnuté objemy plynu, ktorý Ukrajina v skutočnosti neodobrala. Spoločnosť Naftogaz následne zvýšila firme Gazprom poplatky za tranzit ruského plynu do Európy cez ukrajinské územie o viac ako 50 %. Spor medzi Gazpromom a ukrajinskou štátnou energetickou firmou Naftogaz je predmetom konania pred arbitrážnym súdom v Štokholme. Gazprom si voči Kyjevu nárokuje pohľadávky v celkovom objeme 29,2 mld. USD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame