Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA
5. júna 2014 10:14 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina môže splatiť svoj dlh Gazpromu o deň neskôr

Na žiadosť ukrajinskej strany bola lehota na vybavenie platby odložená do 10. júna, nakoľko 9. jún pripadá v Ukrajine na deň voľna.

Generálny riaditeľ ruskej plynárenskej spoločnosť Gazprom Alexej Miller a generálny riaditeľ ukrajinského Naftogazu Andrij Kobolev sa v stredu stretli v Berlíne, aby prerokovali široký rozsah otázok, ktoré sa týkajú bilaterálnej spolupráce v oblasti plynu. Informovala o tom spoločnosť Gazprom. Ruská plynárenská firma už na pondelkovom rokovaní potvrdila, že ukrajinská strana uhradila faktúru vo výške 786 mil. USD, čo znamená, že účty za prvý kvartál tohto roka boli uhradené v plnej výške, pričom na doplatenie zvyšnej časti dlhu dal ruský štátny exportér plynu Ukrajine v pondelok čas do 9. júna, inak môže znížiť dodávky plynu. Na žiadosť ukrajinskej strany bola neskôr lehota na vybavenie platby predĺžená do 10. júna, nakoľko 9. jún pripadá v Ukrajine na deň voľna.

Celkový dlh Ukrajiny za ruské dodávky plynu činí 4,455 mld. USD, vrátane 1,454 mld. USD za november a december 2013 a 3 mld. USD za apríl a máj 2014. Gazprom v svojom stanovisku ďalej uviedol, že „v súlade so zmluvou, ako dôsledok chronického neplatenia Ukrajiny, prechádza Naftogaz na režim zálohových platieb od júna 2014“.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame