Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream, a.s.
17. júla 2015 13:35 PlynAktuality od SITASITA

Ukrajina mešká s tvorbou zásob plynu

Do polovice októbra chce mať Kyjev v zásobníkoch 18 až 19 mld. kubických metrov plynu, pri terajšom tempe tvorby rezerv mu však budú chýbať približne 3 mld. kubických metrov.

Ukrajina vo svojich podzemných zásobníkoch na plyn k 17. júlu uskladnila 12,5 mld. kubických metrov plynu. Informovala o tom v piatok spoločnosť Ukrtransgaz. Hovorca firmy konštatoval, že krajina svoje zásoby plynu zväčšuje denne o zhruba 32 mil. kubických metrov. Znamená to však, že ak sa tempo zvyšovania rezerv nezrýchli, Kyjev bude mať na začiatku zimnej sezóny o približne 3 mld. kubických metrov plynu menej, ako plánoval. Ukrajina chce do polovice októbra mať zásoby plynu v objeme 18 až 19 mld. kubických metrov.

Kyjev tento mesiac zastavil nákupy ruského plynu pre dlhodobý spor o jeho cenu a uviedol, že si môže rezervy vytvoriť nákupom plynu v Európe a uskladňovaním plynu z domácej ťažby. Európska banka pre obnovu a rozvoj tento týždeň informovala, že uvažuje o poskytnutí úveru v sume 300 mil. USD ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz na nákupy plynu na európskom trhu.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v piatok konštatoval, že dodatočnou možnosťou by mohol byť skvapalnený zemný plyn (LNG). Uviedol, že americká firma Frontera Resources Corp plánuje vybudovať LNG terminál na pobreží Čierneho mora, ktorým by sa plyn dodával na Ukrajinu. Memorandum o porozumení s firmou Frontera Kyjev podpísal tento týždeň na investičnom summite v USA. Spoločnosť Frontera konštatovala, že LNG by sa mohol cez Čierne more dodávať z Gruzínska.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies