Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA
6. júna 2014 14:24 PlynAktuality od SITASITA

Ukrajina má momentálne v zásobníkoch 12 mld. kubíkov plynu

Ukrajina má vo svojich podzemných zásobách 12 mld. metrov kubických zemného plynu. Podľa ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka však na zimu potrebuje viac ako 13 mld. metrov kubických plynu.

Ukrajina má vo svojich podzemných zásobníkoch 12 mld. metrov kubických zemného plynu. Ďalších 500 mil. metrov kubických môže mesačne získať z Poľska, z Maďarska a zo Slovenska. Je to iba časť zo 4,2 mld. metrov kubických plynu, ktorý Ukrajina spotrebuje každý mesiac, napriek tomu je to nárast v porovnaní s predchádzajúcimi nákupmi, keďže sa niektoré z východoeurópskych krajín dohodli s Ukrajinou na spätnom toku plynu. Uviedol to v piatok ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

„V posledných dvoch mesiacoch sme už nazhromaždili 12 mld. metrov kubických plynu v podzemných zásobníkoch a plánujeme, že v zime budeme mať viac ako 13 mld. metrov kubických plynu,“ povedal Jaceňuk. V máji však minister energetiky Jurij Prodan informoval, že krajina potrebuje na zimu približne 17 až 20 mld. metrov kubických zemného plynu.

Ukrajina stále vedie s Ruskom spor o ceny plynu. Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom zvýšila v apríli cenu za plyn pre Ukrajinu z 268,50 USD na takmer 500 USD za tisíc metrov kubických, pričom v minulom roku platila Ukrajina za plyn približne 400 USD.

Gazprom môže obmedziť Ukrajine dodávky plynu v prípade, že nesplatí svoj dlh. Na vyplatenie aspoň časti dlhu za dodávky plynu, ktorý činí 4,46 mld. USD, dal Gazprom Ukrajine čas do 10 júna.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies