Ukrajina je pripravená dovážať plyn cez Slovensko

7. februára 2013 0:00

Ukrajina plánuje začať dovážať plyn z Európy cez Maďarsko a Slovensko už v prvom štvrťroku tohto roku.

Eustream plyn plynovod
Ilustračné foto SITA

Ukrajina plánuje začať dovážať plyn z Európy cez Maďarsko a Slovensko už v prvom štvrťroku tohto roku. Informoval o tom portál ukrajinského týždenníka Kiyv Post, podľa ktorého to vo štvrtok povedal ukrajinský minister energetiky a uhoľného priemyslu Eduard Stavickij. „Sú tu ešte nejaké technické otázky v súvislosti so Slovenskom, ktoré teraz riešime. S Maďarskom máme prakticky všetky otázky vyriešené,“ povedal vo štvrtok novinárom Stavickij. Rokovania o dohodách o dodávkach plynu na Ukrajinu z Európy sa podľa ministra v súčasnosti blížia ku koncu.

Slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovej siete, spoločnosť Eustream, v minulosti uvažoval nad výstavbou nového plynovodného prepojenia medzi Ukrajinou a Slovenskom. Projekt však bol vtedy podľa zisťovania Eustreamu nerentabilný. „V minulom roku sme zrealizovali zisťovanie záväzného záujmu trhu, takzvaný Open Season, o vybudovanie nového plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Ukrajinou. Open Season však nepotvrdil postačujúci záväzný záujem účastníkov trhu o nové kapacity a naznačil, že ekonomická návratnosť projektu nie je zaručená,“ povedal koncom januára pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan. Podľa neho je však spoločnosť pripravená naďalej poskytovať obojsmerné kapacity vo Veľkých Kapušanoch v rámci existujúceho prepravného systému.

Ukrajina hľadá alternatívne trasy dovozu zemného plynu. Chce tak znížiť svoju závislosť na dodávkach plynu z Ruskej federácie. Podľa medializovaných informácií sa nemecká spoločnosť RWE už nechala počuť, že môže Ukrajine poskytnúť plyn cez Slovensko. Slovenské a balkánske transportné cesty by mohli podľa predbežných údajov zvýšiť ročný dovoz plynu na Ukrajinu cez alternatívne trasy na 12 mld. kubických metrov. V minulom roku Ukrajina doviezla približne 33 mld. metrov kubických plynu, vrátane 25 mld. z Ruska a 0,06 mld. od RWE.Čo si o tom myslíte?