Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA
16. júna 2014 9:19 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina je bližšie k zastaveniu dodávok plynu

Ruský Gazprom v pondelok oznámil, že Ukrajina v stanovenom termíne do 8:00 SELČ nezaplatila aspoň časť dlhu a za dodávky zemného plynu z Ruska musí odteraz platiť vopred. Ukrajina tak čelí hrozbe, že Rusko zastaví dodávky plynu pre Ukrajinu.

Ukrajina čelí hrozbe, že Rusko zastaví dodávky plynu pre Ukrajinu. Nedeľné rozhovory o cenách plynu medzi Ukrajinou a Ruskom totiž neboli úspešné. Stanovený termín na splatenie časti dlhu vypršal v pondelok o 8:00 SELČ. Podľa Moskvy Ukrajina za plyn dlhuje viac ako 4 mld. USD a Rusko požadovalo, aby Ukrajina splatila takmer polovicu do pondelka. Spoločnosť Gazprom po rokovaniach uviedla, že nepredĺži termín na splatenie dlhu. To podporuje očakávania, že dodávky plynu do EÚ budú prerušené, keďže prúdia cez Ukrajinu. Ruský Gazprom v pondelok oznámil, že Ukrajina v stanovenom termíne do 8:00 SELČ nezaplatila aspoň časť dlhu a za dodávky zemného plynu z Ruska musí odteraz platiť vopred. Ukrajinský štátny podnik Naftogaz podľa Gazpromu neuhradil ani platby za jún, čo by mohlo podľa agentúry Reuters viest k zastaveniu dodávok pre Ukrajinu.

„Dnes s účinnosťou od 10:00 moskovského času (8:00 SELČ) Gazprom na základe existujúceho kontraktu zaradil Naftogaz do režimu platieb vopred za dodávky plynu. S účinnosťou od dneška ukrajinská spoločnosť dostane ruský plyn iba vtedy, keď zaň zaplatí,“ uviedol v pondelok Gazprom vo vyhlásení.

Sporná je cena, ktorú by mala Ukrajina za plyn platiť. Kyjev presadzuje čiastku 268,5 USD za tisíc metrov kubických plynu, teda sumu, ktorú Gazprom ponúkol, kým bol pri moci Viktor Janukovyč. Ukrajina však minulý týždeň súhlasila s kompromisným návrhom, podľa ktorého by platila 326 USD za tisíc metrov kubických plynu. Po odstúpení prezidenta Janukovyča Rusko žiadalo za plyn sumu 485 USD za tisíc metrov kubických plynu. Moskva neskôr Ukrajine ponúkla, že by jej odpustila exportné clo a Ukrajina by tak platila 385 USD za tisíc metrov kubických plynu. Pri posledných rokovaniach už ruská strana odmietla ísť s cenou plynu nižšie. „Takáto cena je pre Ukrajinu neakceptovateľná a Ukrajina ju nezaplatí,“ povedal Andrij Kobolev, šéf ukrajinskej spoločnosti Naftogaz.

Európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger podľa vlastných slov prišiel počas rokovaní s kompromisným návrhom, ruská strana ho však odmietla. Navrhoval, že Ukrajina okamžite splatí dlh vo výške jednej miliardy dolárov a Následne bude dlh splácať v mesačných splátkach, pričom bude platiť 385 USD za tisíc metrov kubických plynu v zimných mesiacoch a približne 300 USD za tisíc metrov kubických plynu v letných mesiacoch. „Gazprom tento balíček, môj návrh, neakceptoval,“ povedal Oettinger.

Ukrajinský minister pre energetiku Jurij Prodan uviedol, že Gazprom povedal jasne, že zastavenie dodávok je reálnou možnosťou. V tomto duchu odpovedal aj na otázku o tom, čo sa stane, keď termín na zaplatenie dlhu uplynie. „Viete, ruská strana deklarovala, že ak nepošleme platbu za plyn vopred, bude to vo vzťahu k dodávkam znamenať reštrikcie,“ vyhlásil.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies