Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
24. júla 2014 7:51 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina dostáva zo západu menej plynu

Podľa ukrajinského ministra energetiky Jurija Prodana menší objem prepravy plynu z Európskej únie na Ukrajinu je výsledkom protestu ruskej plynárenskej firmy Gazprom.

Objem plynu prepravovaného na Ukrajinu z Európskej únie reverzným tokom sa znížil v dôsledku protestu ruskej plynárenskej firmy Gazprom. Povedal to v stredu ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. „Dodávky plynu prostredníctvom reverzného toku sú teraz obmedzené. Je to spojené s určitými krokmi Gazpromu,“ povedal Prodan novinárom a dodal, že zmenšenie reverzného toku Ukrajina prvýkrát evidovala pred dvoma týždňami.

Gazprom sa k problematike reverzného toku plynu na Ukrajinu v stredu odmietol vyjadriť. Spoločnosť však ešte 5. apríla uviedla, že možnosť dovozu plynu zo Západu na Ukrajinu s cieľom nahradiť dodávky z Ruska vyvoláva otázky o legalite takéhoto kroku. Šéf Gazpromu Alexej Miller označil reverzný tok plynu zo Slovenska na Ukrajinu za „polopodvodný“.

Šéf ukrajinského rezortu energetiky uviedol, že v stredu sa kapacita reverzného toku využívala na úrovni 7 mil. kubických metrov denne, hoci možná je preprava až v objeme 18 mil. kubických metrov denne. Bratislava a Kyjev 28. apríla podpísali dohodu, na základe ktorej sa na Ukrajinu z EÚ prepravuje obmedzený objem plynu. Slovenský premiér Robert Fico povedal, že kombinovaný reverzný tok zo Slovenska, Maďarska a Poľska by mohol celkovo dosiahnuť objem 16-17 mld. kubických metrov plynu ročne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies