Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračná snímka FreeDigitalPhotos.net
15. decembra 2014 16:18 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina dostane od európskych bánk na plynovod 300 miliónov

Ide o úvery od Európskej banky pre obnovu a rozvoj a Európskej investičnej banky na rekonštrukciu plynovodu Urengoj-Užhorod.

Ukrajina si zabezpečila úvery v sume 300 mil. eur na rekonštrukciu plynovodu, ktorý je hlavnou prepravnou trasou plynu medzi Ruskom a Európskou úniou. Dohoda, ktorú uzavreli v pondelok, je podľa poskytovateľov úverov krokom smerom k tomu, aby Ukrajina bola centrom obchodu s plynom. Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) poskytne Ukrajine 150 mil. eur po tom, ako Európska investičná banka (EIB) už skôr sľúbila 150 mil. eur.

Úvery od EBOR a EIB sa v najbližších štyroch rokoch použijú na modernizáciu hlavných sekcií plynovodu Urengoj-Užhorod, vrátane úseku, ktorým sa môže plyn cez slovenské hranice prepravovať na východ aj na západ. Dohoda znamená, že EBOR prvýkrát investuje do ukrajinských schátraných plynovodov. O úvere sa vyjednávalo päť rokov.

Riccardo Puliti, výkonný riaditeľ EBOR pre energetiku, uviedol, že pre obavy z korupcie banka Kyjevu doteraz poskytla pôžičky iba na investície do distribučnej siete. Teraz však EBOR verí, že to Kyjev s reformami myslí vážne. K reformám, ktoré banka požaduje, patrí aj to, že Ukrajina bude rešpektovať legislatívu EÚ známu ako Tretí energetický balíček. Táto legislatíva zakazuje spoločnostiam vlastniacim plyn dominovať vlastníctvu plynovodov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies