Ukrajina dostane od európskych bánk na plynovod 300 miliónov

15. decembra 2014 16:18

Ide o úvery od Európskej banky pre obnovu a rozvoj a Európskej investičnej banky na rekonštrukciu plynovodu Urengoj-Užhorod.

Plynovod plyn
Ilustračná snímka FreeDigitalPhotos.net

Ukrajina si zabezpečila úvery v sume 300 mil. eur na rekonštrukciu plynovodu, ktorý je hlavnou prepravnou trasou plynu medzi Ruskom a Európskou úniou. Dohoda, ktorú uzavreli v pondelok, je podľa poskytovateľov úverov krokom smerom k tomu, aby Ukrajina bola centrom obchodu s plynom. Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) poskytne Ukrajine 150 mil. eur po tom, ako Európska investičná banka (EIB) už skôr sľúbila 150 mil. eur.

Úvery od EBOR a EIB sa v najbližších štyroch rokoch použijú na modernizáciu hlavných sekcií plynovodu Urengoj-Užhorod, vrátane úseku, ktorým sa môže plyn cez slovenské hranice prepravovať na východ aj na západ. Dohoda znamená, že EBOR prvýkrát investuje do ukrajinských schátraných plynovodov. O úvere sa vyjednávalo päť rokov.

Riccardo Puliti, výkonný riaditeľ EBOR pre energetiku, uviedol, že pre obavy z korupcie banka Kyjevu doteraz poskytla pôžičky iba na investície do distribučnej siete. Teraz však EBOR verí, že to Kyjev s reformami myslí vážne. K reformám, ktoré banka požaduje, patrí aj to, že Ukrajina bude rešpektovať legislatívu EÚ známu ako Tretí energetický balíček. Táto legislatíva zakazuje spoločnostiam vlastniacim plyn dominovať vlastníctvu plynovodov.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?