Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Gazprom
Plynovod spoločnosti Gazprom SITA/AP
13. novembra 2013 11:12 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina do konca roka nepotrebuje ruský plyn

Ukrajina sa do konca tohto roka zaobíde bez ruského plynu. Vyhlásil to v stredu ukrajinský minister energetiky Eduard Stavický. Ruský denník Kommersant už v utorok informoval, že Ukrajina má dostatok zásob a dovoz plynu z Ruska pravdepodobne do konca roka neobnoví. Rozhodnutie firmy Naftogaz z minulého piatka zastaviť dovoz by mohol Kyjev podľa denníka prehodnotiť iba v prípade výnimočne chladného počasia. „Spoliehame sa na to, že do konca roka nebudeme musieť nakupovať ruský plyn. Prvých desať dní v novembri sme nepotrebovali dovážať plyn,“ povedal Stavický novinárom po zasadnutí vládneho kabinetu v Kyjeve.

Ukrajina, ktorá pre tento rok plánovala doviesť pre svoje vlastné potreby 27,3 mld. kubických metrov plynu, vrátane 26 mld. kubických metrov z Ruska, mala vo svojich podzemných zásobníkoch ku koncu októbra približne 19 mld. kubických metrov plynu. Z Poľska dováža 4,4 mil. kubických metrov a z Maďarska 4 mil. kubických metrov denne, uviedla agentúra.

Kyjev platí za plyn z Ruska približne 400 USD za tisíc kubických metrov, čo je jedna z najvyšších cien v Európe. Kyjev preto žiada Moskvu o zmiernenie podmienok. Tento spor vyvolal obavy z novej vojny o cenu plynu, podobnej ako boli tie počas zimných období v roku 2006 a v roku 2009, ktoré spôsobili prerušenie dodávok na Ukrajinu a do zvyšku Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame