Ukrajina dlhuje Rusom za plyn miliardy

20. januára 2015 14:34

Ukrajinský dlh za ruský plyn je vo výške 2,44 miliárd amerických dolárov.

Plyn plynovod
Podľa námestníka ukrajinského ministerstva energetiky a uhoľného priemyslu Andreja Bondarenka zorganizovať reverzný tok plynu z Európy na Ukrajinu je bez zaujatia stanoviska ruskej firmy Gazprom zložité. SITA

Ukrajinský dlh za ruský plyn je vo výške 2,44 mld. USD. V utorok to vyhlásil šéf Gazpromu Alexei Miller. Ruský premiér Dmitrij Medvedev zároveň uviedol, že režim nižších cien plynu pre Ukrajinu sa končí 1. apríla. „Uvidíme ako to pôjde, sme otvorení diskusii o rôznych možnostiach spolupráce,“ povedal Medvedev.

Rusko v lete zastavilo Ukrajine dodávky plynu po tom, čo sa Kyjev a Moskva nedohodli na cene suroviny a uhradení dlhov Ukrajiny za odobratý plyn. Obnovenie dodávok k 9. decembru umožnila októbrová dočasná dohoda na novej cene za surovinu počas zimných mesiacov. Tú Moskva, Kyjev a EÚ stanovili na 378 USD za tisíc kubických metrov do konca minulého roka a v prvom kvartáli tohto roka na 365 USD. Dohoda podľa Kyjeva umožňuje Ukrajine medzi októbrom a marcom nakúpiť z Ruska až 5 mld. kubických metrov plynu.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?