Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ukrajina chce vytvárať strategické energetické rezervy

Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Ukrajina si plánuje požičať 1 mld. USD na to, aby si vytvorila strategické rezervy zemného plynu a vykurovacieho oleja.

Ukrajina si plánuje požičať 1 mld. USD na to, aby si vytvorila strategické rezervy zemného plynu a vykurovacieho oleja. Tieto rezervy má krajina v úmysle použiť v núdzových situáciách. V sobotu to oznámil premiér Arsenij Jaceňuk. „Vláda prijala rozhodnutie vytvoriť rezervy plynu a vykurovacieho oleja v hodnote jednej miliardy amerických dolárov. Prostriedky získame formou pôžičiek krytých štátnymi garanciami,“ povedal premiér.

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí znížiť svoju závislosť na dodávkach energií z Ruska a viac importovať z európskych krajín. V tomto roku chce Ukrajina dovážať do 60 % importných potrieb plynu z Európy. Zvyšok by krajina chcela doviezť z Ruska. Ukrajinská vláda predpokladá, že spotová cena plynu pre Ukrajinu by mohla v lete klesnúť na 250 až 300 USD za tisíc metrov kubických plynu. V prvom štvrťroku tohto roka Ukrajina kupuje od Ruska plyn v cene 329 USD za 1000 metrov kubických.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 15. februára 2015 13:38
K téme ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...