Ukrajina chce v tomto roku odoberať plyn len z EÚ

27. januára 2016 16:54

Ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčyšyn uviedol, že krajina v roku 2016 dovezie 11 až 13 mld. kubických metrov plynu, pričom bude importovať iba z Európskej únie.

Plyn plynovod Vojany Užhorod Fico
Politickí predstavitelia oficiálne spustili komerčnú prevádzku plynovodu Vojany-Užhorod. SITA

Ukrajina v tomto roku svoj dovoz plynu pravdepodobne zníži na úroveň 11 až 13 mld. kubických metrov. Všetok dovoz bude pochádzať z Európskej únie a Kyjev sa úplne vyhne importu z Ruska. Povedal to v stredu ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčyšyn, ktorého citovala tlačová agentúra UNIAN. „Existujú rôzne scenáre a terajšia kapacita reverzného toku plynu z EÚ je dostatočná na pokrytie tohto objemu,“ uviedol minister.

Ukrajina, ktorá vlani doviezla 16,4 mld. kubických metrov plynu, v minulosti dovážala toto palivo iba z Ruska. Spory o cenu plynu a diplomatické napätie však Kyjev viedli k tomu, že sa radšej obrátil na Európsku úniu. Import plynu z EÚ v minulom roku stúpol na 10,3 mld. kubických metrov z úrovne približne 5 mld. kubických metrov, pričom prevažne išlo o dovoz cez Slovensko. Import z Ruska v roku 2015 klesol na 6,1 mld. kubických metrov z predošlej úrovne 14,5 mld. kubických metrov.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?