Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
19. mája 2015 15:07 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina chce plyn z Rumunska

Rumunsko by malo mať v roku 2016 k dispozícii na export 2 mld. metrov kubických plynu.

Ukrajina sa zaujíma o import plynu z Rumunska, aby diverzifikovala dodávky plynu do krajiny. V utorok to uviedol Ihor Prokopiv, prezident spoločnosti Ukrtransgaz. „Oni (Rumunsko) hľadajú trhy, kým tento plyn je pre nás zaujímavý z pohľadu diverzifikácie (dodávok),“ povedal. Podľa jeho slov bude mať Rumunsko v roku 2016 k dispozícii na export 2 mld. metrov kubických plynu.

Ukrajina väčšinu svojich potrieb kryje ruským plynom. Začala však nakupovať aj od EÚ, aby zmiernila svoju závislosť na Moskve a ušetrila časť nákladov. Podľa spoločnosti Ukrtransgaz prichádza 50 % importu plynu na Ukrajinu zo Slovenska, z Poľska a z Maďarska. Rumunsko už exportuje plyn do Moldavska, ktoré s Ukrajinou susedí. Plynovod, ktorý spája Rumunsko a Moldavsko môže ročne prepraviť 1,5 mld. metrov kubických plynu.

V apríli Ukrajina podpísala s Ruskom dohodu o lacnejšom plyne. V období od apríla do júna platí Ukrajina 248 USD za tisíc metrov kubických plynu. Počas uplynulej zimy Ukrajina platila za rovnaké množstvo 329 USD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies