Ukrajina chce plyn z Rumunska

19. mája 2015 15:07

Rumunsko by malo mať v roku 2016 k dispozícii na export 2 mld. metrov kubických plynu.

Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Ukrajina sa zaujíma o import plynu z Rumunska, aby diverzifikovala dodávky plynu do krajiny. V utorok to uviedol Ihor Prokopiv, prezident spoločnosti Ukrtransgaz. „Oni (Rumunsko) hľadajú trhy, kým tento plyn je pre nás zaujímavý z pohľadu diverzifikácie (dodávok),“ povedal. Podľa jeho slov bude mať Rumunsko v roku 2016 k dispozícii na export 2 mld. metrov kubických plynu.

Ukrajina väčšinu svojich potrieb kryje ruským plynom. Začala však nakupovať aj od EÚ, aby zmiernila svoju závislosť na Moskve a ušetrila časť nákladov. Podľa spoločnosti Ukrtransgaz prichádza 50 % importu plynu na Ukrajinu zo Slovenska, z Poľska a z Maďarska. Rumunsko už exportuje plyn do Moldavska, ktoré s Ukrajinou susedí. Plynovod, ktorý spája Rumunsko a Moldavsko môže ročne prepraviť 1,5 mld. metrov kubických plynu.

V apríli Ukrajina podpísala s Ruskom dohodu o lacnejšom plyne. V období od apríla do júna platí Ukrajina 248 USD za tisíc metrov kubických plynu. Počas uplynulej zimy Ukrajina platila za rovnaké množstvo 329 USD.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?