Ukrajina bude mať od Rusov lacnejší plyn

4. februára 2015 10:52

Kyjev v aktuálnom štvrťroku zaplatí 329 USD za tisíc metrov kubických plynu, kým v štvrtom kvartáli minulého roka to bolo 378 USD za tisíc metrov kubických.

Plyn ceny
Ilustračné foto graur codrin/FreeDigitalPhotos.net

Ukrajina zaplatí za ruský plyn v prvom kvartáli tohto roku menej než v štvrtom štvrťroku minulého roka. Vyhlásil to v utorok hovorca ruskej spoločnosti Gazprom Sergej Kuprijanov s tým, že dôvodom je pokles cien ropy. Kyjev v aktuálnom štvrťroku zaplatí 329 USD za tisíc metrov kubických plynu, kým v štvrtom kvartáli minulého roka to bolo 378 USD za tisíc metrov kubických. Kontrakty spoločnosti Gazprom sú naviazané na ceny ropy a tá od júna minulého roku klesla o polovicu. Ceny plynu kopírujú vývoj cien ropy približne s polročným oneskorením.

Rusko v lete zastavilo Ukrajine dodávky plynu po tom, čo sa Kyjev a Moskva nedohodli na cene suroviny a uhradení dlhov Ukrajiny za odobratý plyn. Obnovenie dodávok k 9. decembru umožnila októbrová dočasná dohoda na novej cene za surovinu počas zimných mesiacov. Tú Moskva, Kyjev a EÚ stanovili na 378 USD za tisíc kubických metrov do konca minulého roka a v prvom kvartáli tohto roka na 365 USD. Dohoda podľa Kyjeva umožňuje Ukrajine medzi októbrom a marcom nakúpiť z Ruska až 5 mld. kubických metrov plynu.Čo si o tom myslíte?