Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto graur codrin/FreeDigitalPhotos.net
4. februára 2015 10:52 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina bude mať od Rusov lacnejší plyn

Kyjev v aktuálnom štvrťroku zaplatí 329 USD za tisíc metrov kubických plynu, kým v štvrtom kvartáli minulého roka to bolo 378 USD za tisíc metrov kubických.

Ukrajina zaplatí za ruský plyn v prvom kvartáli tohto roku menej než v štvrtom štvrťroku minulého roka. Vyhlásil to v utorok hovorca ruskej spoločnosti Gazprom Sergej Kuprijanov s tým, že dôvodom je pokles cien ropy. Kyjev v aktuálnom štvrťroku zaplatí 329 USD za tisíc metrov kubických plynu, kým v štvrtom kvartáli minulého roka to bolo 378 USD za tisíc metrov kubických. Kontrakty spoločnosti Gazprom sú naviazané na ceny ropy a tá od júna minulého roku klesla o polovicu. Ceny plynu kopírujú vývoj cien ropy približne s polročným oneskorením.

Rusko v lete zastavilo Ukrajine dodávky plynu po tom, čo sa Kyjev a Moskva nedohodli na cene suroviny a uhradení dlhov Ukrajiny za odobratý plyn. Obnovenie dodávok k 9. decembru umožnila októbrová dočasná dohoda na novej cene za surovinu počas zimných mesiacov. Tú Moskva, Kyjev a EÚ stanovili na 378 USD za tisíc kubických metrov do konca minulého roka a v prvom kvartáli tohto roka na 365 USD. Dohoda podľa Kyjeva umožňuje Ukrajine medzi októbrom a marcom nakúpiť z Ruska až 5 mld. kubických metrov plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies