Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto pigdevilphoto/FreeDigitalPhotos.net
10. júna 2016 13:22 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina asi ruský plyn na zimnú sezónu nekúpi

Zástupca šéfa Naftogazu uviedol, že ruská strana navrhuje cenu 177 USD za tisíc kubických metrov, pričom v Európe cena klesla pod úroveň 173 USD.

Ukrajina pravdepodobne neprijme najnovšiu ponuku zo strany Ruska na dodávky plynu v treťom štvrťroku tohto roka a radšej bude nakupovať niekde v Európe. Povedal to v piatok zástupca šéfa ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko. Naftogaz sa tento týždeň vyjadril, že predpokladal dohodu o nových dodávkach plynu od ruského Gazpromu počas zimného obdobia 2016/17, ale cena by musela byť „ekonomicky primeraná“.

Zástupca šéfa Naftogazu však v piatok povedal, že predstavitelia ruskej energetiky ponúkli cenu 177 USD za tisíc kubických metrov, pričom cena plynu v Európe sa znížila pod úroveň 173 USD za tisíc kubických metrov. „Za týchto podmienok nebudeme plyn od Gazpromu kupovať. Budeme nakupovať všetky nevyhnutné objemy na európskom trhu. Nemáme s tým nijaký problém,“ uviedol Vitrenko na Facebooku.

Keďže vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom sú najhoršie v histórii pre ruskú anexiu Krymu, Kyjev nenakupoval plyn priamo od Ruska už od novembra 2015. Predseda ukrajinskej vlády Volodymyr Hrojsman však tento mesiac uviedol, že nevylučuje nákupy od Gazpromu, ak bude cena primeraná.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies