Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn plynovod
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA
20. novembra 2013 9:09 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina asi podpíše so Slovenskom dohodu o dodávkach plynu

Európska únia (EÚ) odblokovala dohodu o dodávkach plynu na Ukrajinu z Európy. Táto dohoda umožní, aby na Ukrajinu prichádzali dodávky plynu zo Slovenska. To by mohlo znížiť závislosť Ukrajiny na ruskom plyne. Rusko je najvýznamnejším dodávateľom plynu na Ukrajinu. „Našli sme kompromis v súvislosti s obsahovou stránkou a dosiahli sme dohodu…, tú by mali Slovensko a Ukrajina podpísať v najbližších dňoch,“ uviedla Európska komisia (EK) vo svojom stanovisku.

Predstaviteľ Ukrajiny vyhlásil, že je veľmi pravdepodobné, že dohoda sa podpíše počas niekoľkých najbližších dní a Ukrajina tak získa importovaný plyn zo Slovenska. Z európskych trhov by tak Ukrajina mohla získať do 15 mld. metrov kubických plynu ročne, a to za nižšiu sumu, než si v súčasnosti účtuje ruský Gazprom.

Odblokovanie dohody je ďalším krokom k tomu, aby Brusel presvedčil ukrajinských predstaviteľov, nech krajina podpíše dohodu o zóne voľného obchodu. EÚ sa snaží presvedčiť Ukrajinu, nech túto dohodu podpíše na budúcotýždňovom summite v Litve. Po mesiacoch rokovaní je dohoda v ohrození, keďže Kyjev, ktorý je pod ruským vplyvom, od nej ustupuje.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame