Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net
17. septembra 2015 9:49 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina a Gazprom sa formálne dohodli pre dodávky plynu

Šéf ruskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller vyjadril nádej, že formálna dohoda by sa mohla podpísať budúci týždeň.

Spoločnosť Gazprom sa dohodla na „základných veciach“ súvisiacich s dodávkami plynu pre Ukrajinu počas zimy. Šéf ruskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller to uviedol v stredu. Zároveň vyjadril nádej, že formálna dohoda by sa mohla podpísať budúci týždeň. Informovala o tom agentúra Interfax. Miller zároveň predpokladá, že dodávky ruského plynu na Ukrajinu budú pokračovať od 1. októbra s tým, že Kyjev si bude plyn predplácať.

Rusko v zimnom období pritom podľa stredajšieho vyhlásenia ministra pre energetiku Alexandra Novaka neposkytne Ukrajine dodatočnú zľavu na cenu plynu. Novak sa odvolal na vzorec pre výpočet ceny, ktorý obsahuje platný kontrakt medzi Moskvou a Kyjevom. „Dodatočná zľava pre Ukrajinu nebude,“ povedal novinárom minister.

Moskva a Kyjev sa vlani dohodli na „zimnom balíčku“ dodávok plynu, pričom Rusko Ukrajine poskytlo zľavu v rozsahu 100 USD na tisíc kubických metrov. Platnosť dohody sa skončila 1. júla a nová zmluva ju ešte nenahradila. Kyjev, ktorý zastavil import ruského plynu v júli pre spor o cenu, si do 7. septembra v podzemných zásobníkoch vytvoril rezervy v objeme 14,7 mld. kubických metrov. Do polovice októbra ich však chce zvýšiť na úroveň 18 až 19 mld. kubických metrov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame