Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Protest Greenpeace dostavba Mochovce
Protest aktivistov Greenpeace proti dostavbe mochoveckých blokov pred budovou Slovenských elektrární SITA
14. mája 2013 13:50 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

ÚJD vraj pochybil pri dostavbe mochoveckých blokov

Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) mal pochybiť počas procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). „Bratislavský krajský súd rozhodol v prospech organizácie Greenpeace, ktorá od ÚJD požadovala sprístupnenie predbežnej bezpečnostnej správy alebo jej neutajených častí,“ uviedla energetická kampanierka Greenpeace Andrea Zlatňanská. Zároveň dodala, že organizácia dúfa najmä v to, že toto rozhodnutie pomôže do budúcnosti zmeniť prístup ÚJD.

Úrad si chce počkať na doručenie písomného vyhotovenia rozsudku. „Chceme si ho dôkladne preštudovať a oboznámiť sa s ním. Krajský súd v Bratislave rozhodol, že zrušuje rozhodnutia ÚJD o nesprístupnení Predbežnej bezpečnostnej správy a vracia ÚJD na nové konanie. Po doručení rozsudku zvážime podanie odvolania,“ reagovala pre agentúru SITA Regina Hauskrechtová z Kancelárie úradu ÚJD.

Spor medzi Greenpeace a Úradom jadrového dozoru vznikol v roku 2010, keď úrad počas posudzovania vplyvov na životné prostredie dostavby 3. a 4. bloku v Mochovciach environmentalistom nesprístupnil predbežnú bezpečnostnú správu, v ktorej sú informácie dôležité na posúdenie bezpečnosti tohto projektu. V tomto súdnom spore ide už o druhé rozhodovanie Krajského súdu v Bratislave, pretože jeho prvý rozsudok Greenpeace napadol na Najvyššom súde SR, ktorý dal mimovládnej organizácii za pravdu a spor znova vrátil na prvostupňový súd.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by si nakoniec mala vyžiadať 3,8 mld. eur. Pôvodne sa malo do dostavby dvoch jadrových blokov investovať 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume približne 3 mld. eur. Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.

Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je približne 70 % a technologickej časti 30 %.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame