Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto SITA
23. júna 2014 16:07 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

U.S. Steel už nevadí tarifa za vlastnú vyrobenú elektrinu

Košická hutnícka firma tak súhlasila so zastavením arbitrážneho konania proti Slovenskej republike.

U. S. Steel Global Holdings I B. V., spoločnosť s ručením obmedzeným, existujúca podľa zákonov Holandského kráľovstva a bezprostredná materská spoločnosť U. S. Steel Košice, s.r.o., ktorá vlastní hutnícky závod v Košiciach, súhlasila so zastavením arbitrážneho konania proti Slovenskej republike. „Toto rozhodnutie je založené na významnom pokroku, ktorý sa dosiahol v ostatnom roku tak na úrovni EÚ, ako aj v Slovenskej republike vo vnímaní strategickej dôležitosti hutníckeho priemyslu pre európsku a slovenskú ekonomiku, ako aj vplyvu vysokých cien energií na konkurencieschopnosť európskeho oceliarskeho priemyslu,“ informoval hovorca U.S. Steel Košice Ján Bača.

V arbitráži si holandská spoločnosť U. S. Steel Global Holdings I B.V. uplatňovala nárok na náhradu škody spôsobenej údajným porušením Dohody o podpore a vzájomnej ochrane investícii uzavretej medzi Českou a Slovenskou federatívnou republikou a Holandským kráľovstvom z dôvodu zavedenia povinnosti platiť tarify za vlastnú vyrobenú a spotrebovanú elektrinu.

Pomohol akčný plán?

K zastaveniu arbitráže medzi košickou hutníckou firmou a Slovenskom prispelo aj prijatie Akčného plánu pre konkurencieschopný a udržateľný oceliarsky priemysel v Európe, známeho ako Európsky akčný plán pre oceľ. „Slovenská republika sa nedávno stala prvým členským štátom EÚ, ktorý schválil konkrétne kroky vychádzajúce z tohto plánu aj na národnej úrovni. Tento vývoj nás povzbudil a budeme preto spolu so slovenskými a európskymi autoritami pokračovať v snahe efektívne implementovať opatrenia vychádzajúce z Európskeho akčného plánu pre oceľ s cieľom zabezpečiť udržateľnú budúcnosť oceliarskeho priemyslu na Slovensku a v EÚ,“ konštatoval Bača.

Spokojné ministerstvo

Ministerstvo financií víta rozhodnutie U.S. Steel ukončiť arbitráž. „Tribunál v arbitráži medzi U. S. Steel a Slovenskou republikou vzal na vedomie späťvzatie žaloby zo strany U. S. Steel bez toho, aby právo znova podať žalobu bolo dotknuté a za podmienok dohodnutých oboma stranami a vyhlásil arbitráž za ukončenú. Na základe obojstrannej dohody obidvoch strán, každá zo strán bude znášať svoje vlastné náklady a výdavky spojené so svojou účasťou v arbitráži,“ informoval rezort financií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies