Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Premiér Robert Fico vyhrá aj nasledujúcu parlamentnú bitku. Bude mu na to stačiť stále dookola opakovať, že on zabezpečí na rozdiel od zlej opozície lacný plyn. SITA
16. septembra 2013 9:30 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Znova to vyhrá

Óóóó, akú to novinu sme sa minulý týždeň dozvedeli. Že vraj na Slovensku vládnu oligarchovia a finančné skupiny. Prišiel s tým nemenovaný opozičný poslanec, ktorý sa vďaka svojím hackerským schopnostiam nabúral do vládneho materiálu o kúpe SPP a zistil, že ho písala finančná skupina a nie ministerstvo, ktoré ho na rokovanie kabinetu predkladalo. Škoda, že ten istý nemenovaný poslanec nevyužíval svoje nadprirodzené schopnosti, aj keď zastával pozíciu ministra vnútra či spravodlivosti. Možno by tak už na Slovensku nevládli oligarchovia a finančné skupiny, lebo by vďaka nemu bručali za mrežami. Lenže na Slovensku je to tak, že všetci politici po menovaní do vrcholných funkcií, z ktorých môžu niečo aj reálne zmeniť, strácajú svoje nadprirodzené schopnosti. Strácajú ich preto, lebo oligarchovia a finančné skupiny tu vždy vládli a je jedno, ktorá garnitúra bola pri moci. A ešte dlho budú, minimálne pokiaľ sa Slovač nenaučí na demokraciu a pokiaľ nevykynoží svoju tak prirodzenú vlastnosť akou je chamtivosť.

Divadlo alá parlament sa môže začať

Čaká nás veselý týždeň. Teda aspoň tých, ktorí budú buď priamo v parlamente, alebo prostredníctvom priamych či nepriamych prenosov sledovať odvolávanie premiéra Roberta Fica. Ten znova nad opozíciou vyhrá a uštedrí jej ďalšiu ranu. A to z jednoduchého dôvodu. Popritom, ako na svoju obranu (ktorá sa neskôr premení na presne cielený útok) vytiahne tak nenávidenú privatizáciu SPP Dzurindovou vládou, ktorého aktéri ešte stále sedia v parlamentných laviciach, nezabudne na konci každej vety zdôrazniť, že kúpou SPP budú mať slovenské domácnosti lacný plyn. Na záver vykríkne, že opozícia je zlá, lebo ona kúpu SPP kritizuje, čím vlastne nechce pre slovenský ľud lacný plyn. V tomto je premiér jednoducho frajer. Opozícia síce bude niekoľko hodín stále dookola opakovať, že kúpa SPP je v podstate krádež storočia, za ktorou stoja oligarchovia a finančné skupiny, ale voliči si už dávno opakujú, to všeobecne známe: Oligarchovia a finančné skupiny tu stále vládli a ešte dlho budú. Tak aspoň budeme mať lacný plyn. Zakonštatujú si a bez toho, aby sa hlbšie zamysleli ako to v konečnom dôsledku bude s tým lacnejším plynom, dajú palec hore premiérovi Ficovi. Politikovi, ktorý sa pre toto zamestnanie narodil.

Možno by pomohlo, keby opozícia odkryla oligarchov a spriaznené firmy a sponzorov politických strán, jasne na nich ukázala prstom a pomenovala ich pravými menami. Lenže problém je v tom, že aj ich ovládajú tí istí oligarchovia, tie isté finančné skupiny, či tí istí sponzori politických strán.

Kauza SPP prehlušila všetko ostatné

Škoda, že kauza SPP prehlušila minulý týždeň napríklad takú odbornú tému akou je zavedenie poplatku pre slovenských výrobcov elektriny za prístup do prenosovej alebo distribučnej sieti, tzv. G-komponent. Šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík už posielal do Bruselu vysvetľujúci list, prečo je pre Slovensko tak výhodné zavedenie „bodu G“. S bárs aj najlepším vysvetlením však určite nebudú súhlasiť s novým poplatkom výrobcovia elektriny, ktorí tak defacto budú týmto poplatkom dotovať nižšiu cenu elektriny pre spotrebiteľov.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame