Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn
Ilustračné foto SITA
7. apríla 2014 10:55 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Zmätená Ukrajina

Slovenská strana sa počas celej doby, čo sa o projekte reverzného chodu dodávok plynu rozpráva, ani raz nevyjadrila, že by o projekt nemala záujem. Viackrát sme boli pripravení na ďalšie kroky, ktoré by celý projekt posunuli dopredu. Ukrajinská strana sa však neraz zachovala minimálne neštandardne.

Naši východní susedia chcú odoberať plyn zo Slovenska až tak veľmi, že niekedy nad ich vyjadreniami nestačíme krútiť hlavami. Koncom minulého týždňa išlo nášmu ministerstvu hospodárstva respektíve slovenskému prepravcovi plynu hlavu vykrútiť pri vyjadreniach ukrajinského ministra pre energetiku. Ten bez hanby a dôkazov obvinil slovenskú stranu z toho, že blokuje realizáciu projektu reverzného chodu dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Že vraj sme ich expertov nechceli pustiť do kompresorovej stanice vo Veľkých Kapušanoch, kde si chceli poťukať po plynových rúrach. O niekoľko hodín jeho vyjadrenia zjemňoval ukrajinský premiér. Namiesto toho, aby Ukrajinci úpenlivo lobovali v Bruseli o poskytnutie nejakých peniažkov na projekt (keďže sa zistilo, že je potrebných zhruba 20 miliónov eur, aby sa celý reverz spustil) hľadajú chyby prečo ešte k nim neprúdi plyn zo západu u nás. Či si mysleli, že celý projekt vyfinancujeme iba my, pretože oni sú ranení a bez peňazí?

Dnes je ťažké na sto percent tvrdiť, že Slovensko nie je či už priamo alebo nepriamo potichučky tlačené z ruskej strany, aby sa na celý projekt vykašľalo. Isté však je, že za celú dobu (vyše roka), čo sa o slovensko-ukrajinskom projekte rozpráva, z našej strany nikdy nešli do sveta vyjadrenia, ktoré by čo i len hmlisto naznačovali, že o projekt nemáme záujem. Práve naopak, od slovenských vládnych predstaviteľov ako aj predstaviteľov prevádzkovateľa prepravnej plynovej rúry sme stále počúvali, že o projekt je z našej strany záujem, a že sme pripravení s Ukrajincami rokovať. Aj sme neraz ukrajinských zástupcov na rokovania pozvali. Väčšinou sme sa ich však nedočkali. Tí sa často zmohli len na odkazy cez média.

Čo je teda v pozadí za celým radom zmätočných vyjadrení ukrajinských štátnych predstaviteľov? Nie sú náhodou oni niekým či niečím tlačení, aby konali tak alebo onak? Veď oni už vo februári minulého roka deklarovali, že sú pripravení dovážať plyn zo Slovenska, aj keď do nutných technológii neinvestovali ani hrivnu. Keď videli, že prestrelili tak v marci oznámili, že budú schopní dovážať plyn až koncom roka. Ale už vlani v máji vyhlásili, že začali reálne plyn zo Slovenska dovážať, pričom z našej krajiny neodišla ani molekula plynu. Potom svojvoľne podpísali pripravované memorandum, ktoré sa venovalo danému projektu a na diaľku nám odkázali, nech ho podpíšeme aj my. Aj keď detaily memoranda ešte dohodnuté neboli. Iste, pred rokom bola na Ukrajine iná vláda, ale podľa všetkého poradcovia pre mediálne hry im zostali rovnakí.

Uvidíme teda, či sa vôbec niekedy tento projekt zrealizuje. V celej veci však netreba zabúdať na ruský Gazprom. Ten určite bude chcieť do toho niečo povedať (keď už náhodou v pozadí nekoná). Len aby na konci nedal všetkým zainteresovaným stranám šach-mat. Figúrky na to určite má.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame