Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE
Ilustračné foto. Feelart/FreeDigitalPhotos.net
14. novembra 2016 11:24 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skMartin Dargaj

TÝŽDENNÍK: Zelené dotácie pre (nie)všetkých

Dotácie, či už na elektromobil alebo na obnoviteľný zdroj, si užijú najmä tí, ktorí by na to mali aj bez dotácií.

S dotáciami na “zelené“ nákupy sa roztrhlo vrece. Minulý týždeň začalo ministerstvo hospodárstva s poskytovaním dotácie na elektromobily. Taktiež sme sa dozvedeli, že na konci novembra budú vyhlásené pre istotu dve kolá podpory na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja. Onedlho sa tak do práce možno odveziete na elektrine vyrobenej vďaka vlastnej elektrárničke. Zdá sa, že Slovensko bude onedlho celé zelené, keďže o dotáciu hentoho či onoho sa môže uchádzať každý z nás.

Má to asi iba jednu chybičku krásy. Dotácie, či už na elektromobil alebo na obnoviteľný zdroj, si užijú najmä tí, ktorí by na to mali aj bez dotácií. Tí, ktorí by 30 tisíc eur na elektromobil mali a kúpili by ho svojej polovičke hneď pri prvom žehlení svojho prúseru. Tí, ktorí by po výsmechu svojich priateľov, že nemajú vyhrievaný bazén, utekali na druhý deň kupovať fotovoltické panely. Ostatní priemerní občania Slovenska, ktorým návratnosť investície do “zelenej“ ani s dotáciou za ten svet nevychádza, zostanú naďalej v lepšom prípade pri plyne a rúbaní dreva, v horšom pri spaľovaní všelijakého odpadu. Asi to tak má byť v sociálnom štáte na kapitalistický spôsob, ktorý nám tu už niekoľko rokov dávkuje naša elita.

Treba však pre úplnosť dodať, že konečne máme na Slovensku nejaké “zelené“ dotácie, ktoré konečne nie sú určené prioritne len pre “vyvolených“.

Zima s plynom

S Ukrajinou máme bližšie vzťahy ako by sa mohlo zdať. Slováci z Ukrajiny vozia lacné cigarety, alkohol či benzín. Ukrajinci zo Slovenska lacnejší plyn. V posledných mesiacoch využívajú reverzný plynovod Vojany-Užhorod až na prasknutie. Niet sa čomu čudovať. Vzťahy s Rusmi sú stále chladné, a chladné dni predo dvermi. Aj naši najväčší plynári zo štátneho SPP sa pripravili na všetky možné scenáre dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu. Uplynulý týždeň nahlas povedali, že prípadné prerušenie dodávok plynu si odberateľ ani nevšimne. Tak verme, že nebudeme musieť cez zimu počúvať každý deň vyhlásenie ministra hospodárstva, že „stav dodávok plynu je nula“. Tak, ako to bolo pred siedmimi rokmi.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame