Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľubomír Vážny
Podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny. SITA
16. februára 2015 11:55 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Zaskočený vicepremiér

Štátnu podporu na zelenú elektrinu stratili nielen súkromné firmy, ale aj štátny vodohospodársky podnik. Svoj rodinný rozpočet nezveľadí ani podpredseda vlády pre investície.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR začiatkom uplynulého týždňa zverejnil zoznam všetkých výrobcov zelenej elektriny, ktorí sa tento rok môžu rozlúčiť so štátnou podporou na nimi vyrobenú elektrinu prostredníctvom ich slnečných, vodných či bioplynových elektrární. Neustrážili si totiž legislatívne zmeny v zákone o podpore obnoviteľných zdrojov. Zaujímavé na zverejnených zoznamoch je, že podporu nestratili len malí výrobcovia zelenej elektriny, ktorí si neraz nemôžu dovoliť právne poradenstvo, ale napríklad aj štátny Slovenský vodohospodársky podnik. A to hneď na viacero ním prevádzkovaných malých vodných elektrární. Štátny podnik tak stratí vďaka svojej lajdáckosti nemalé prostriedky.

Aj majster tesár sa utne

Ešte zaujímavejšie bolo to, že zmeny v zákone o podpore obnoviteľných zdrojov si neustrážil ani samotný podpredseda vlády pre investície. Ten podpredseda vlády, ktorý ešte ako poslanec priniesol do parlamentu viacero užitočných zákonov o podpore rozvoja výstavby malých domových zelených elektrární. Znalosť problematiky obnoviteľných zdrojov energií ho tak mala predurčovať, že sa bude v danej problematike pohybovať ako ryba vo vode. No opak bol pravdou a aj on sa dostal do skupiny výrobcov zelenej, ktorí situáciu minimálne podcenili.

„Vážny“ problém?

Tak štátny podnik ako aj vicepremiér sa dostali do nezávideniahodnej situácie. Manažéri štátneho podniku budú musieť vysvetľovať svojim nadriadeným, ako sa mohlo stať, že nedodržaním nových ustanovení v zákone prišli o peniaze, ktoré mohli zveľadiť štátny rozpočet. Možno ešte horšie je na tom podpredseda vlády, ktorý bude musieť podobný problém vysvetliť svojej rodine. Rodinný rozpočet sa nás totiž dotýka viac, ako niekde vzdialený štátny rozpočet, s ktorým pri zvyšovaní rodinného blaha veľmi počítať nemôžeme.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies