Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zlodej krádež polícia
Ilustračné foto. chanpipat/FreeDigitalPhotos.net
18. novembra 2014 13:55 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Vykľul sa nám ďalší energetický odborník

Slovenskí liberáli vraj našli v najväčšej slovenskej plynárenskej firme pripravovanú zlodejinu. Nestihli si však naštudovať ani základné fakty o tendri, ktorý kritizovali.

Slovenskí politológovia a koniec koncov aj voliči musia mať pri správaní sa našich liberálov či konzervatívcov hlavy v smútku. Aj keď takmer každý volič vie, aký je rozdiel medzi oboma politickými tábormi, či lepšie povedané mal by byť, u nás pri nich nefungujú takmer žiadne politologické poučky. Veď u nás nemajú problém liberáli vstúpiť do strany konzervatívcov, a tváriť sa, že ide o spájanie pravice.

Zamlčali fakty úmyselne?

Medzi slovenskými liberálmi a konzervatívcami je veľa prienikov. Aj minulý týždeň takýto jeden prienik vyplával na povrch. Ukázalo sa, že aj jedna aj druhá skupina má svojho energetického odborníka. Kým minulý rok ukazovali svojho odborníka pri zmene majetkových pomerov v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) konzervatívci, minulý týždeň to boli liberáli. Tí prostredníctvom svojho tímlídra pre energetiku oznámili pre nich jasne pripravovanú zlodejinu v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu. Tou zlodejinou má byť vyhlásený tender na obstaranie PR služieb za 450 tisíc eur. Liberáli už vypočítali, že ide o štvornásobne predraženie. Len škoda, že na otázku, že tender zatiaľ nie je uzavretý a je dosť možné, že vďaka elektronickej súťaži sa vysúťaží nižšia ako maximálne predpokladaná suma, odpovedali liberáli, že všetko je už jasné, keďže strana Smer stvára na Slovensku to, čo stvára. Liberáli si nedali ani len toľko námahy, aby si tender poriadne preštudovali. Stanovená suma má byť totiž predražená aj preto, lebo má byť iba na dva roky. Keby si vyhlásený tender preštudovali, tak by zistili, že plynári plánujú s víťazom podpísať síce dvojročnú zmluvu, ale s ročnou opciou, čo je taktiež už zarátane v spomínanej sume. De facto tak s víťazom tendra podpíšu plynári zmluvu na tri roky. Liberálny energetický expert sa nesnažil na tlačovke spomenúť ani fakt, že s víťazom tendra bude podpísaná takzvaná rámcová zmluva. To znamená, že počas troch rokov nemusia plynári teoreticky na PR služby vynaložiť ani cent. Platiť budú totiž len za reálne uskutočnené PR služby.

Nezaškodilo by viac prípravy

Vôbec nejde o to obhajovať firmu SPP, v prípade ktorej by sa taktiež dalo diskutovať o efektívnosti viacerých transakcií. Ale keď chce nejaká politická strana obviniť v rámci predvolebného boja hocijakú firmu, musí sa príprave venovať dlhšie ako tri minúty, počas ktorých stihne akurát tak prečítať si agentúrnu správu.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies