Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto. pixabay.com
15. mája 2017 16:08 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skMartin Dargaj

TÝŽDENNÍK: Už sa všetci tešíme na… NEHO

Minister hospodárstva sľúbil, že nového šéfa regulačného úradu bude hľadať výberová komisia. To má podľa neho zaručiť, že bude aspoň ako tak naoko politicky nezávislý a odborník.

Slovensko má nový zákon o regulácii v sieťových odvetviach. Minulý týždeň ho definitívne schválili poslanci Národnej rady SR. Ak ho podpíše prezident, slovenské regulačné prostredie by mal ovládnuť nezávislý odborník. Teda aspoň podľa sľubov ministra hospodárstva. Opozícia je presvedčená, že vďaka schválenej regulačnej novele bude nový šéf regulačného úradu ešte viac ovládaný politikmi, čiže reči o nezávislosti podľa nich tu nie sú na mieste.

Úplne apolitický ťažko

Opozičným poslancom sa napríklad nepáči, že nového predsedu regulačného úradu už nebude menovať prezident SR na návrh vlády, ale že ho bude menovať na svoj návrh samotná vláda. Tak či tak povedzme si otvorene, že bársaká pozícia v štáte sa dá zneužiť a to môžeme mať bársaký perfektný zákon. Pokiaľ sa do funkcie budú menovať ľudia bez chrbtovej kosti, je jedno či ho vymenuje vláda alebo prezident. Veď toľko kritizovaného posledného “strážcu“ cien energií menoval prezident. A pomohlo to? Nepomohlo. Aj keď musíme dodať, že vtedajší premiér bol s vtedajším prezidentom jedna ruka, čiže by asi vláde vymenoval aj pekne usmiateho truhlíka. Je teraz otázne, či sa vláde podarí nájsť aspoň ako tak čestného odborníka, ktorý sa nedá politikmi ovplyvňovať. Odborníka možno nájde. Pri dobrej vôli možno aj čestného. Ale asi nikto nečaká, že bude brutálne apolitický. Veď ho do funkcie budú menovať politici.

Bude aspoň odborník?

Minister hospodárstva sľúbil, že nového šéfa regulačného úradu bude hľadať výberová komisia, v ktorej budú mať zastúpenie aj samosprávy aj zamestnávateľské združenia. To má podľa neho zaručiť, že bude aspoň ako tak naoko politicky nezávislý a odborník. Padlo už veľa mien potenciálnych strážcov cien energií. Jeden vyvolával úsmev, druhý zdesenie. A možno to bude niekto úplne iný. O zhruba dva mesiace by sme mali byť múdrejší. V každom prípade medzi energetikmi sa šíri známa pesnička – Už sa všetci tešíme na… NEHO.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame