Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny energií
Ilustračné foto pixabay.com
9. mája 2016 12:50 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skMartin Dargaj

TÝŽDENNÍK: Ako úradu trpezlivosť došla…

Nekonečné prekáračky, či znižovať ceny energií alebo nie, a kedy, by mohli definitívne skončiť po vyriešení problému s energetickou chudobou.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví budú mať dodávatelia plynu znova o niečo menej radi. Regulátor totiž minulý týždeň otvoril z vlastného podnetu cenové konanie, ktoré by malo ešte pred letom viesť k poklesu cien plynu pre domácnosti a malé podniky. Úradu podľa vlastného vyjadrenia došla s dodávateľmi plynu trpezlivosť. Začiatkom jari im totiž viackrát aj prostredníctvom médií naznačoval, aby dobrovoľne znížili svoje ceny plynu, keďže na svetových trhoch taktiež plyn lacnel. Dodávatelia plynu sa však vyburcovať nedali. Plyn na svetových trhoch totiž dodávatelia nakupujú s ročným predstihom, čiže za iné ceny ako sú aktuálne na rôznych burzách.  Znižovať ceny plynu cez leto pritom ani nemá pre slovenských odberateľov veľký význam, keďže pre nich je rozhodujúca cena plynu hlavne počas vykurovacej sezóny.  Dodávatelia tak zrejme očakávali zmeny v cenách plynu pred zimou. Teda po potvrdení súčasnej situácie s cenou komodity na burzách, a pred obdobím, kedy sa odber plynu zvyšuje. S najväčšou pravdepodobnosťou však budeme mať lacnejší plyn ešte pred letnou sezónou. A to ani nemusel o tom urobiť jednu, dve tlačovky premiér, ktorý je známym bojovníkom proti zvyšovaniu cien energií a zvlášť plynu. Modliť by sme sa však mali, aby sa ceny plynu na svetových trhoch po letnej sezóne nezbláznili. Lebo prípadné zvyšovanie cien plynu pred vykurovacou sezónou bude v porovnaní s letnou radosťou pri znížení cien oveľa viac bolieť.

Čo je s ňou, s energetickou chudobou?

Nekonečné prekáračky plné politiky, či znižovať ceny energií alebo nie, a kedy, by mohli definitívne skončiť po vyriešení problému s energetickou chudobou. Tým, ktorí na energie nemajú, by sa pomohlo a ostatným je jedno, či ceny klesnú pred letom o tri percentá. Zatiaľ však riešenie energetickej chudoby na Slovensku svetlo sveta neuzrelo. Malo by to byť do konca tohto roka. Verme tomu, že sa to podarí, a to aj po konštatovaní kompetentných, že je to veľmi zložitý problém.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame