Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto.
Ilustračné foto. bplanet/FreeDigitalPhotos.net
12. augusta 2013 9:37 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Ticho pred búrkou

Minulý týždeň sa niesol v očakávanom dovolenkovom tempe. Horúce letné dni neprehlušila navonok žiadna významná energetická téma. Podotýkam, navonok! Pod pokrievkou to vraj vrie. Podľa neoficiálnych a nepotvrdených informácií od „nedôveryhodných“ zdrojov sa v slovenskej energetike deje viac, než by sa zdalo. Vraj sa intenzívne bojuje o získanie výhodných pozícií v tak lukratívnom odvetví. Zainteresovaní mi dajú za pravdu, že ešte je o čo bojovať. Možno, že sa o niečom bližšie dozvieme v najbližších dňoch a týždňoch. A možno, ani nie.

Nezaháľa ani štát, ktorý má vraj kvôli krajším zajtrajškom rozohraných viacero súbojov. Väčšinu týchto súbojov úspešne vedie aj prostredníctvom stále nezávislejšieho Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Ten počas vrcholiacej dovolenkovej sezóny vyhlásil tender na dodávateľov poslednej inštancie. To sú dodávatelia, ktorí vás zachránia pri zlyhaní vášho síce možno lacnejšieho, ale o to menej spoľahlivejšieho dodávateľa elektriny alebo plynu. Uvidíme koncom roka, či si na túto funkciu trúfnu aj iní ako tradiční dodávatelia energií, ktorí túto funkciu vykonávajú už niekoľko rokov na základe zákona.

Slovensko stále narieka, že ako sa majú dobre štáty, ktoré vlastnia nejaké nerastné bohatstvo, najlepšie ropu. Ale to, že naše bohatstvo, ktoré stále nevieme využívať, si tu pohadzujú rôzne firmy registrované v rôznych krajinách sveta, nikoho nezaujíma. Ide o geotermálne pramene. Informácia z konca minulého týždňa o tom, ako nejaká kanadská spoločnosť predala svoje geotermálne projekty na Slovensku firme registrovanej v stále demokratickejších Spojených štátoch, nikoho z kompetentných nezaujala. Čo ma, slušne povedané, nemilo prekvapilo. Veď nech si po Slovensku chodí, kto chce a nech si predáva a kupuje, čo si len zaumieni. Aj keď ide o naše nerastné bohatstvo. Veď my sme široko ďaleko známi ako pohostinný národ, tak nech sa páči.

Ministri sa nám pomaly vracajú z dovoleniek. Opálení a oddýchnutí by sa mali stretnúť na rokovaní už túto stredu. Uvidíme, či na rokovaní kabinetu dostanú priestor aj otvorené energetické témy, alebo bude ministrov už trápiť iba príprava štátneho rozpočtu na budúci rok.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies