Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
24. novembra 2014 12:35 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Tak nakoniec to ani netrvalo dlho

Akcionári Slovenských elektrární sa stihli dohodnúť na navýšení rozpočtu pre Mochovce vcelku rýchlo. Môže za tým byť milión dôvodov. V každom prípade je dobré, že mochovecký projekt v takom štádiu rozostavanosti sa už azda aj dokončí.

V minulom týždni sa rozhodlo o pokračovaní dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Akcionári sa totiž napokon zhodli na tom, že ďalšie predraženie Mochoviec o 800 miliónov eur nie je až také strašidelné. A ani im to tak dlho netrvalo, zhruba pol roka. To prvé predraženie o približne jednu miliardu eur pritom schvaľovali akcionári vyše roka. A to si viacerí mysleli, že v kontexte ďalších udalostí okolo Slovenských elektrární, ako je napríklad predaj elektrární, bude ten ostatný proces schvaľovania navýšenia prostriedkov pre Mochovce oveľa zdĺhavejší. No, asi bol súčasný minister hospodárstva šikovnejší ako ten predchádzajúci. Alebo zástupcovia Enelu poslali na Slovensko rozumného nového šéfa. Alebo je za tým niečo úplne iné, o čom môžeme bez relevantných dôkazov debatovať len v krčme pri pive. V konečnom dôsledku sa však Taliani určite potešili, keďže im schválenie ďalších peňazí pre mochovecké bloky istotne uľahčí cestu za predajom svojho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach.

V každom prípade je dobré, že mochovecký projekt v takom štádiu rozostavanosti majú akcionári snahu dokončiť. A to aj napriek kuvičím hlasom všelijakých analytikov, ktorí tvrdia, že cena elektriny už bude stále nízka, z čoho podľa nich vyplýva, že sa do jadra neoplatí investovať. Od tých istých analytikov som totiž pred zopár rokmi počul prognózy, že cena ropy už nikdy neklesne pod hranicu 100 dolárov za barel. A ejhľa, kde sa dnes cena ropy nachádza! Už si konečne uvedomme, že ani bárs najväčší analytik s veľkým „A“ nemôže predpovedať, kde sa bude cena elektriny nachádzať o dva roky, a nieto ešte o takých päť či desať rokov. A jedno je isté, že budúcnosť praje pripraveným.

Pri ságe o Mochovciach tak zostáva už len veriť, že skončila éra predražovania dostavby, a termíny budú dodržané. Mochovce si už ďalšie zaváhanie nezaslúžia. A nielen to, už by to nemuseli potom ani rozchodiť.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame