TÝŽDENNÍK: Tajnejší ako tajní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Úrad vlády tají stretnutie premiéra so šéfom Gazpromu. Dáva tak priestor na rôzne špekulácie. digitalart/FreeDigitalPhotos.net

Koncom minulého týždňa vyplávala na povrch informácia, že sa slovenský premiér Robert Fico stretol s najvyšším predstaviteľom spoločnosti Gazprom, Alexejom Millerom. Podľa informácií, ktoré zverejnil ruský plynárenský gigant, predstavitelia rokovali o ruských dodávkach plynu pre slovenských spotrebiteľov a jeho tranzit tretím krajinám. Takže podľa všetkého sa bavili tak o budúcich cenách plynu, za ktoré nám dodá Gazprom plyn, ako aj o dodávkach plynu reverzným chodom zo Slovenska na Ukrajinu. Nič prekvapivé, tieto témy sú už niekoľko mesiacov známe. Prekvapilo však mlčanie Úradu vlády SR. Ten nechcel pracovné stretnutie komentovať. Predseda vlády a jeho hovorcovia zostali ticho. Premiér, ktorý vie tak brilantne narábať s informáciami a svojim voličom ich vie podať tak ako asi nijaký iný politik, nechcel na konci minulého týždňa prebrať na seba mediálnu pozornosť. Podľa všetkého sa tak obaja predstavitelia na stretnutí na ničom nedohodli. Lebo neverím, že by úrad vlády nezorganizoval narýchlo tlačovú besedu, keby napríklad padla dohoda o znížení nákupných cien plynu pre Slovensko. Alebo existuje ešte jedna možnosť, a to že Gazprom nám nechce dať takú cenu plynu, akú by si premiér a jeho poradcovia predstavovali, a nechcel tak priznať v priamom prenose prehru v jednom z bojov o SPP. Samozrejme, že ide iba o špekulácie, ale priestor na ne dal samotný úrad vlády, ktorý sa zrazu správa tajnejšie ako samotní tajní.

Zelená energia nebude mať na ružiach ustlaté

Zelená energia pravdepodobne nenájde na Slovensku vysnívaný pokoj. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský začiatkom minulého týždňa oznámil, že zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energií čaká „permanentná novelizácia“. Podľa ministra je totiž potrebné neustále implementovať nové a nové poznatky v tejto oblasti, hlavne s dôrazom na utlmovanie negatívnych vplyvov podpory týchto zdrojov na koncové ceny energií. S tým sa dá súhlasiť, veď podporovať zelenú energiu treba s rozumom, a aj s prihliadnutím na kúpyschopnosť obyvateľstva. Na fóre, kde to minister povedal, a kde sa stretlo viacero odborníkov z tejto oblasti, však zaznela od bývalého poslanca Národnej rady SR, ktorý prišiel pozdraviť svojich kolegov, aj jedna zaujímavá myšlienka. A to, že by sa celý zákon, nespočetnekrát novelizovaný, mal zmiesť zo stola a vypracovať úplne nový. Skúsenosti z tejto oblasti už nejaké máme, a tie dobré veci v tejto oblasti by sme si mohli zobrať aj z okolitých krajín. Ktoré sa tiež pred zhruba siedmimi rokmi, kedy nastal boom podpory obnoviteľných zdrojov, neraz popálili. Tak uvidíme, či sa minister prikloní k vypracovaniu úplne nového zákona o podpore zelenej energie, alebo nám onedlho predstaví ďalšiu neprehľadnú novelu, ktorá rôznym politikom dáva priestor na konšpiračné teórie.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie GazpromMH Ministerstvo hospodárstva SRVláda SR