Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico Holjenčík ÚRSO
Predseda vlády Robert Fico (vľavo) a predseda ÚRSO Jozef Holjenčík. SITA
14. októbra 2013 9:44 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Slovensko má veľmi nezávislého regulátora

Slovenská verejnosť sa hneď začiatkom minulého týždňa dozvedela ďalšiu príjemnú správu od nášho politického orgánu. Ministerstvo hospodárstva už pred konečným verdiktom stále nezávislejšieho regulačného úradu oznámilo, že spotrebitelia si v budúcom roku nepriplatia za ceny tepla. Potom ako nám šéf jednoliatej vlády prednedávnom oznámil, že sa určite nebudú meniť ceny plynu, a potom ako je už dávnejšie známe, že ceny elektriny aj vďaka situácii na trhu so silovou elektrinou klesnú, je to ďalšia pekná správa pre voličov. Neprekvapuje to, že voliči dostali darček v podobe budúcoročných cien energií pred nezadržateľne sa blížiacimi prezidentskými voľbami. Veď okrem toho, že súčasný premiér je známy „bojovník“ proti vysokým cenám energií, aj situácia na trhu s energiami vláde pekne nahrala. Skôr prekvapí to, že naši vrcholní politici nedali nezávislému regulačnému úradu ani len najmenšiu šancu ukázať, ako vie nezávisle a fundovane rozhodnúť o cenách energií. Politici majú po voľbách sto dní na to, aby ukázali svoje schopnosti na svojich nových stoličkách. Regulačný úrad by mal mať mesiac na to, aby rozhodol o cenách energií. No politici mu nenechali napríklad pri plyne ani jeden deň. A tak tlačová beseda regulátora niekedy koncom novembra respektíve začiatkom decembra bude bohapustá formalita. Akurát si na nej môžeme overiť tipované percenta pri poklese cien elektriny. Zaskočiť nás ešte tak môžu nanajvýš budúcoročné ceny za vodné a stočné. Ale to nepredpokladám. Len, aby nás niekedy v budúcnosti nezaskočilo skokové navyšovanie umelo udržiavaných cien niektorých energií.

Hlinikári si vydýchli

Ľudia pracujúci v žiarskej hlinikárni si môžu vydýchnuť, ale nie oddýchnuť. Dominantný výrobca elektriny sa totiž dohodol s majiteľmi hlinikárne na dodávke lacnejšej elektriny. Výroba hliníka tak bude pokračovať, a ľudia budú musieť chodiť do práce. Myslím si, že minimálne pre nich je to správa hodná za povšimnutie. Musím sa však priznať, že po podpise novej zmluvy medzi firmami som očakával, že nastane obdobie nových tlačoviek, na ktorých minimálne raz odznie „prekvapujúca šokujúca informácia“, že slovenská vláda je ovládaná finančnými skupinami. Spolumajiteľom v žiarskej hlinikárni je totiž známa finančná skupina. A najväčší výrobca elektriny na Slovensku, v ktorom drží podiel aj štát, jej bude dodávať elektrinu za nižšie ceny ako ostatným odberateľom. Zatiaľ si to však nezaradení, konzervatívni alebo liberálni opoziční politici nevšimli. Dúfam, že som ich týmto nezobudil, lebo zase počúvať spleť dezinformácií zmiešaných s konšpiračnými teóriami sa mi už nechce.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame