TÝŽDENNÍK: Šikovný záhradkár Fico

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto.
Ilustračné foto. vectorolie/FreeDigitalPhotos.net

Súčasná vládna garnitúra evidentne cez leto nezaháľala a na nadchádzajúcu jeseň si pripravuje pôdu, ktorá by jej mala pri predaji Slovenských elektrární priniesť nejakú energetickú úrodu.

V ostatných týždňoch sa aspoň navonok zdá, že na predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární sa viac pripravuje vláda Roberta Fica, ako samotná talianska energetická skupina Enel, ktorá má spomínaný podiel v úmysle predať. Súčasná vládna garnitúra evidentne cez leto nezaháľala a na nadchádzajúcu jeseň si pripravuje pôdu, ktorá by jej mala priniesť nejakú energetickú úrodu. Z nej potom bude môcť odrobinky rozdať svojmu ľudu, ktorý už onedlho bude masírovaný témou blížiacich sa parlamentných volieb. Z nemalého zvyšku by sa zase potešili dnes už známi podnikatelia podporujúci všetko a všetkých.

Podozrivé načasovanie

Možno, že sa ešte dá stále dookola tvrdiť, že policajná razia v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny v čase, keď Taliani oficiálne potvrdili svoj úmysel opustiť krajinu pod Tatrami, a následná správa o Vodnej elektrárni Gabčíkovo, ktorá nenechala na Talianoch nitku suchú, nemajú nič spoločné s predajom majoritného podielu elektrární, ale veriť tomu už bude iba málokto. Je síce pravda, že okrem samotnej privatizácie elektrární, neskôr aj dostavby Atómovej elektrárne Mochovce aj prenájom gabčíkovskej elektrárne ležal Ficovi v žalúdku už dlhší čas, ale súčasné kroky vlády sú až veľmi nápadne načasované. Napríklad doteraz sa ku Gabčíkovu, ktoré sa rieši na súdoch už sedem rokov, nechcela vyjadrovať ani jedna strana. Všetci čakali na súdne ortiele. A zrazu minulý týždeň, kde sa vzala tu sa vzala správa vypracovaná ministerstvom životného prostredia o tom, ako sa Slovenské elektrárne správajú k svojmu zlatému vajíčku macošsky. Môžeme sa staviť, že onedlho príde na rad správa o dostavbe Mochoviec. A v nej určite nájdeme, ako Taliani nevedia atómku dostavať, ako všetko predražili a ako to všetko sfušovali. Aj keď sa nedá tvrdiť, že vládou vypracované či pripravované správy nenesú v sebe určitú pravdu, isté však je, že vzhľadom na súčasné obdobie sú, respektíve budú viac otvorené a bojovné, ako by tomu bolo inokedy.

Priateľská pomoc?

Z toho všetkého, čo sa okolo Slovenských elektrární zo strany štátnych orgánov v ostatnom období deje, sa dajú vycítiť dva závery. Vláda buď pripravuje pôdu sama pre seba, aby mohla sama odkúpiť predávaný podiel elektrární za výhodnejšiu cenu, a aby potom mohol predseda vlády urobiť zo seba ním tak milovaného Jánošíka. Hrdinu, ktorý zahraničným akcionárom bohatstvo vzal. Alebo vláda pripravuje pôdu pre iného nového akcionára, ktorý sa jej za poukázanie všetkých problémových otázok v Slovenských elektrárňach bohato odmení. Druhej alternatíve nahrávajú aj minulotýždňové slová predsedu vlády, ktorý povedal: ČEZ je solídna firma, máme s nimi prepojenia, takže pokiaľ by došlo k dohode medzi nimi a Enelom, tak vláda nemá dôvody v žiadnom prípade do toho zasahovať.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČEZ SlovenskoSE Slovenské elektrárneVláda SR