Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľubomír Jahnátek ÚRSO
Ilustračné foto. SITA
4. decembra 2017 12:39 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skMartin Dargaj

TÝŽDENNÍK: Šalamún Jahnátek

Pri stanovovaní cien energií na budúci rok pre slovenské domácnosti a malé podniky sa regulačný úrad držal známeho slovenského príslovia – Aj vlk ostal sýty aj jahňa celé.

Z predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomíra Jahnátka sa stáva Šalamún. Nie že by bol taký múdry, ako sa o kráľovi izraelského kráľovstva traduje, ale ako sa hovorí na východe našej republiky – múdro to zrobil. Pri stanovovaní cien energií na budúci rok pre slovenské domácnosti a malé podniky sa totiž jeho úrad držal známeho slovenského príslovia – aj vlk ostal sýty aj jahňa celé.

Ceny energií pôjdu od Nového roka pre domácnosti a malé podniky nakoniec hore. Ale to sa dalo vzhľadom na vývoj cien energií na svetových burzách, nad ktorými náš štát nemôže držať “ochrannú ruku“, aj očakávať. Energie pre domácnosti však nezdraželi o toľko o koľko mohli. A tým sa šéf regulačného úradu elegantne zbavil aj veľkolepej tlačovky o potrebe nízkych cien energií pre náš ľud za každú cenu zo strany nášho vládneho veliteľa.

Spokojné zostali aj energetické spoločnosti. Teda aspoň väčšina z nich. Dokonca štát začal platiť distribučným spoločnostiam dlh nášho ľudu za zelenú energiu. A povedzme si pravdu, toto tu ešte nebolo. Ozvalo sa zopár alternatívnych dodávateľov, ktorí sú združení v energetickom združení, že sa im nepáčilo zníženie akéhosi koeficientu kt. Ale keďže tomu nerozumie žiadny priemerný Slovák a nie to ešte predseda vlády, tak je všetko v najlepšom poriadku.

Apropo poriadok. Áno, ten čaká aj na ešte stále nového predsedu regulačného úradu. V energetickej regulácii nie je vyriešených množstvo problémov a otázok. Od zelenej energie až po podporované hnedé uhlie. Uvidíme, či sa Jahnátkovi podarí na úrade poupratovať tak, aby aj ten povestný vlk zostal sýty a húževnaté jahňa celé. Opozícia tvrdí, že sa mu to určite nepodarí. Že až ich príchodom sa to všetko dá na správnu mieru. Ale keďže v opozícii je asi jeden politik, ktorý tomu ako tak rozumie, ťažko povedať, ktorí vlci a ovce by boli na regulačnom úrade lepší.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame