Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto.
Prezidentskí kandidáti Andrej Kiska a Robert Fico počas televíznej diskusie. SITA
24. marca 2014 11:35 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Prezidenti dali energetike pokoj. Chvalabohu.

O slovenskej energetike zatiaľ nebolo v predvolebnom boji veľmi počuť. A asi je to tak lepšie. Ide totiž o dosť vážnu a zložitú tému na to, aby bola dehonestovaná nejakými „energetickými expertmi“ v popletenej politickej diskusii.

Boj o prezidentské kreslo vrcholí. V hre sú už len dvaja kandidáti, ktorí boli pred niečo vyše týždňom úspešní v prvom kole. V rámci predvolebných diskusií sa dalo očakávať, že niekto otvorí diskusiu aj o energetickej situácii na Slovensku, či o jej budúcnosti. A to aj napriek tomu, že všetci naši doterajší prezidenti majú dočinenia s energetikou len do tej miery, že v paláci svietia a kúria. Nestalo sa! Keď nepočítame všeobecnú debatu o situácii medzi Ukrajinou a Ruskom, ktorá by mohla mať vplyv na dodávky plynu či ropy na Slovensko, sa energetickej problematike zatiaľ venoval len jeden už neúspešný kandidát na prezidenta, ktorý pomaly ale isto nadobro odišiel do politického dôchodku. Súčasnému premiérovi sa v rámci predvolebného boja na tlačovke snažil vyhodiť na oči jeho toľkokrát spochybňované rozhodnutie prevziať SPP do rúk štátu. A aj keď to tomuto kandidátovi vôbec nevyšlo čakal som, že aj ostatní kandidáti sa chytia nejakých horúcich energetických tém, ktoré na Slovensku v ostatných mesiacoch rezonovali a rozprúdi sa viac či menej „plodná“ diskusia o slovenskej energetike. No nič!

Prezident a regulácia

Neprišla ani len jedna výčitka napríklad k regulovaným cenám energií. Tie sú vraj zle a umelo nastavené, čo má mať za následok deformáciu celého slovenského trhu s energiami. A pritom práve nový prezident bude mať za úlohu vybrať si z ponuky parlamentu a vlády tých najsprávnejších ľudí do Regulačnej rady. Tá má pritom dôležitú úlohu. Dbá nad dodržiavaním stanovenej regulačnej politiky a má kontrolovať kroky samotného Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR. Je teda dôležitým nástrojom pre ochranu spotrebiteľa. No nikto sa zatiaľ v predvolebných diskusiách kandidátov na prezidenta napríklad neopýtal, čo hovoria na riadenie regulačného úradu, pod vedením ktorého sa vraj stanovujú ceny energií od buka do buka a pod politickým tlakom.

Na druhej strane chvalabohu, že sa energetika v predvolebnom boji zatiaľ výrazne nepresadila. Ide o dosť vážnu a zložitú tému na to, aby bola dehonestovaná nejakými „energetickými expertmi“ v popletenej politickej diskusii.

Už o päť dní rozhodneme, kto nám bude ďalších päť rokov v prezidentskom paláci svietiť a kúriť. Všetkým nám prajem prezidenta, ktorý bude vo funkcii plynulo a zrozumiteľne rozprávať, ale hlavne bude aj rozmýšľať nad tým, koho vymenuje do dôležitých štátnych funkcií. V sobotu vám teda prajeme pri voľbe hlavy štátu veľa pozitívnej energie.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame