Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Národná rada SR NR
Národná rada SR. SITA
13. februára 2017 10:13 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skMartin Dargaj

TÝŽDENNÍK: Pravda v porekadlách

Blížiace sa parlamentné predstavenie je šancou pozrieť sa na tému energetiky poriadne a zoširoka. Žiaľ hĺbka, či skôr plytkosť doterajšej verejnej diskusie na túto tému naznačuje, že táto príležitosť ostane nevyužitá.

Na počiatku nebolo slovo, ale pravdepodobne nejaký chlapec s MS Excelom. Teda ak sa nebavíme o začiatku sveta, ale konci jednej energetickej éry. Pred pár dňami sme mali na Slovensku možnosť zažiť energetické tsunami, ktoré sfúklo šéfa regulačného úradu, narobilo kucapacu v koalícii a dokonca vyvolalo ťaženie opozície proti premiérovi.

Chlapec s MS Excelom sediaci niekde v korporácii v zmysle nových pravidiel napočítal nové ceny energií a výsledkom je opozičný folklór v podobe odvolávania premiéra. Vzhľadom na počty poslancov je zrejmé, ako toto predstavenie dopadne. Karty sú rozdané, kocky sú hodené. Žiada sa použiť prirovnania s mlátením prázdnej slamy či inej biomasy a hádzaním flinty do žita či presnejšie skôr fotovoltického panelového poľa. Ale možno motyka vystrelí. Teda keď naprší a uschne. Lebo každé hrable k sebe hrabú a to sa týka opozičných aj koaličných zákonodarcov. Niekto má bližšie k domácemu uhliu, iný k ťažbe dreva, ďalší zas k výrobe elektriny zo slniečka.

Každopádne, blížiace sa parlamentné predstavenie je šancou pozrieť sa na tému energetiky poriadne a zoširoka. Žiaľ hĺbka, či skôr plytkosť doterajšej verejnej diskusie na túto tému naznačuje, že táto príležitosť ostane nevyužitá. Škoda, určite by bolo o čom. Zmysluplnosť podpory hnedého uhlia, spôsob dotovania obnoviteľných zdrojov, výška koncových cien energií, garantovaná výška návratnosti investícií do OZE, výška uznaných nákladov distribučiek.

Je zrejmé, že ak sa k tejto diskusii nedostaneme teraz, bude musieť prísť neskôr. Ono MS Excel a čísla nepustia. Platí totiž, že dovtedy sa chodí s krčahom po vodu respektíve po inú komoditu, kým sa nerozbije.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame