Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

TÝŽDENNÍK: Pravda v porekadlách

Národná rada SR NR
Národná rada SR. SITA

Blížiace sa parlamentné predstavenie je šancou pozrieť sa na tému energetiky poriadne a zoširoka. Žiaľ hĺbka, či skôr plytkosť doterajšej verejnej diskusie na túto tému naznačuje, že táto príležitosť ostane nevyužitá.

Na počiatku nebolo slovo, ale pravdepodobne nejaký chlapec s MS Excelom. Teda ak sa nebavíme o začiatku sveta, ale konci jednej energetickej éry. Pred pár dňami sme mali na Slovensku možnosť zažiť energetické tsunami, ktoré sfúklo šéfa regulačného úradu, narobilo kucapacu v koalícii a dokonca vyvolalo ťaženie opozície proti premiérovi.

Chlapec s MS Excelom sediaci niekde v korporácii v zmysle nových pravidiel napočítal nové ceny energií a výsledkom je opozičný folklór v podobe odvolávania premiéra. Vzhľadom na počty poslancov je zrejmé, ako toto predstavenie dopadne. Karty sú rozdané, kocky sú hodené. Žiada sa použiť prirovnania s mlátením prázdnej slamy či inej biomasy a hádzaním flinty do žita či presnejšie skôr fotovoltického panelového poľa. Ale možno motyka vystrelí. Teda keď naprší a uschne. Lebo každé hrable k sebe hrabú a to sa týka opozičných aj koaličných zákonodarcov. Niekto má bližšie k domácemu uhliu, iný k ťažbe dreva, ďalší zas k výrobe elektriny zo slniečka.

Každopádne, blížiace sa parlamentné predstavenie je šancou pozrieť sa na tému energetiky poriadne a zoširoka. Žiaľ hĺbka, či skôr plytkosť doterajšej verejnej diskusie na túto tému naznačuje, že táto príležitosť ostane nevyužitá. Škoda, určite by bolo o čom. Zmysluplnosť podpory hnedého uhlia, spôsob dotovania obnoviteľných zdrojov, výška koncových cien energií, garantovaná výška návratnosti investícií do OZE, výška uznaných nákladov distribučiek.

Je zrejmé, že ak sa k tejto diskusii nedostaneme teraz, bude musieť prísť neskôr. Ono MS Excel a čísla nepustia. Platí totiž, že dovtedy sa chodí s krčahom po vodu respektíve po inú komoditu, kým sa nerozbije.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 13. februára 2017 10:13Zdroj Martin Dargaj

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...