TÝŽDENNÍK: Poučil sa?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plyn ceny
Ilustračné foto graur codrin/FreeDigitalPhotos.net

Premiér Robert Fico neprezradil na sneme svojej strany o koľko by mali ísť ceny plynu pre domácnosti dole. Mohlo by sa teda zdať, že sa premiér poučil, a nechal konať v tejto veci najkompetentnejších, teda samotný Slovenský plynárenský priemysel či regulačný úrad.

Koncom uplynulého týždňa sa mali slovenské domácnosti dozvedieť o koľko by mali klesnúť ceny plynu v budúcom roku ako aj v tom ďalšom. Aspoň taká bola predstava premiéra Roberta Fica, ktorý pospolitému ľudu oznámil ešte pred zhruba dvoma týždňami, že plyn určite zlacnie. Nakoniec sa plynové vyvrcholenie na sneme jeho strany nekonalo. Predseda vlády len zopakoval to, čo už povedal. Že ceny plynu poklesnú v budúcom a ďalšom roku súhrnne o dvojciferné číslo. Mohlo by sa teda zdať, že sa premiér poučil a nechal konať v tejto veci najkompetentnejších, teda samotný Slovenský plynárenský priemysel či regulačný úrad. Tí síce vedia, že ceny plynu musia ísť po jasnom povele najmocnejšieho štátneho úradníka dole, ale majú aspoň aký taký manévrovací priestor. Ak im totiž pri výpočtoch nebude vychádzať zlacňovanie, siahnu iba po minimálnom, čiže v budúcom roku o 5 % a v tom ďalšom taktiež o 5 %. Dodržia tak slová šéfa socialistov o súhrnnom dvojcifernom poklese cien plynu, a nebudú až tak škodovať, ako keby napríklad premiér na sneme vyhlásil, že ceny plynu pôjdu dole trebárs o 20 a 20 %. Je chvályhodné, že premiér, či už po vlastnej úvahe alebo po porade so svojimi poradcami, netrepol na straníckej veselici nejaké vymyslené čísla a nechal na tom pracovať skutočných plynových expertov, ktorí poznajú aspoň základný vzorec pre výpočet budúcich cien plynu. Aj keď rozkaz znel jasne: Zlacňovať sa bude!

Nešťastné Mochovce

Minulý týždeň sa znova hovorilo o dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Tentoraz sa o jadrové bloky zaujímali samotní poslanci z parlamentu. Aj keď sa nič nové nedozvedeli, aspoň si mohli potriasť ruku s novým talianskym šéfom Slovenských elektrární a určite sa aj pohostiť. Po asi dvojhodinovej šou za zatvorenými dverami bol zaujímavý výstup iba jedného opozičného poslanca, bývalého ministra hospodárstva a súčasného liberála z konzervatívnej strany. Ten s istou sebe vlastnou rozhorčene skonštatoval, že nové mochovecké bloky asi nikdy nebudú dostavané. Že to Taliani, ako väčšinoví vlastníci v elektrárňach, nezvládnu, že ide o katastrofu. Fajn, asi jediný politik, ktorý dokázal od srdca povedať to, čo si energetická verejnosť medzi sebou šepká už dlhšie. Škoda len, že s týmito tvrdeniami neprišiel pred zhruba troma rokmi, keď bol ministrom vo vláde Ivety Radičovej, keď mal reálne nejakú moc ovplyvniť chod vecí. Takto zostane len opozičným krikľúňom, ktorý možno že má pravdu, ale nemá a vyzerá to tak, že ani nebude už mať reálnu moc niečo s tým spraviť.

Slovenské elektrárne na čele s Talianmi flintu do žita nehodili. Teda aspoň oficiálne stále tvrdia, že Mochovce sú pre nich prvoradá investícia, ktorú chcú doviesť do úspešného konca. Síce ešte nevedia, kedy by to malo byť a za koľko, ale nevzdávajú sa. No uvidíme ako to s nešťastnými Mochovcami dopadne. V každom prípade by bolo v tejto fáze projektu na škodu, keby sa jadrové bloky nedožili svojho krstu. Veď na nich robia aj s prestávkami už približne dvadsať rokov.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárneVláda SR