Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Areál kompresorovej stanice Veľké Kapušany. SITA
10. marca 2014 13:24 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skSITA

TÝŽDENNÍK: Plynovej krízy sa nemusíme báť. Poučili sme sa.

Zdá sa, že na Slovensku sa kompetentní z plynovej krízy spred piatich rokov poučili a nedopustia, aby naše podniky a domácnosti zostali bez plynu čo i len jednu hodinu. Teda aspoň to svorne tvrdia.

Aj minulý týždeň rezonovala najmä napätá situácia medzi Ruskom a Ukrajinou. Z energetického hľadiska nás v tomto prípade zaujíma najmä možnosť vzniku plynovej krízy, keďže Ukrajinci za plyn neplatia (teda aspoň to Rusi tvrdia) a Rusi sa vyhrážajú zastavením dodávok plynu. Jednu plynovú krízu, kedy sme zostali úplne bez plynu zhruba dva týždne, sme si „vychutnali“ pred piatimi rokmi. Tiež išlo o problémy s platbami za plyn zo strany Ukrajincov. Teraz je všetko ešte podčiarknuté hroziacou vojnou medzi štátmi bývalého Sovietskeho zväzu.

Zdá sa však, že na Slovensku sa kompetentní z ostatnej plynovej krízy poučili a nedopustia, aby naše podniky a domácnosti zostali bez plynu čo i len jednu hodinu. Teda aspoň to svorne tvrdia. Dá sa tomu veriť, keďže plynová kríza spred piatich rokov nás naučila využívať reverzný chod v plynovodoch, ako aj rozumne využívať podzemné plynové zásobníky. Pomocnú ruku by nám v prípade potreby poskytli aj imperialisti v podobe firiem zo západu Európy. Plyn teda nedostaneme z východu, ale zo západu. S najväčšou pravdepodobnosťou to však aj tak bude ruský plyn. Takže sa v podstate nič nezmení, len si za neho s najväčšou pravdepodobnosťou trochu priplatíme. Ale keďže máme vládu akú máme, ceny plynu, a to najmä pre domácnosti, sa aj tak nezvýšia. Aj keď v konečnom dôsledku všetko to skôr či neskôr spotrebitelia zaplatia, len nenápadnou okľukou.

Rusi to nevzdajú

Zamotáva sa aj situácia okolo projektu výstavby novej jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach. Aj keď ide o projekt ďalekej budúcnosti, ktorý sa možno ani nikdy nezrealizuje, už sa zháňa mecenáš, ktorý by to celé zaplatil. Najprv sa rátalo s našimi bratmi Čechmi. Tí však zistili, že na to nemajú, a preto sa rozohrali rokovania s ruským Rosatomom. Po necelom roku, od kedy sme začali s Rusmi o tomto projekte rokovať, však prišla správa, že v súčasnosti sa už s nimi nerokuje. Zatiaľ nie je známe prečo. Obe strany nechceli komentovať, na čom rokovania padli.

Je však dosť možné, že pred voľbami, ktoré nás v tomto roku čakajú, nie je dobré pretriasať na verejnosti otázku štátnych garancií v podobe stanovenej výkupnej ceny elektriny vyrobenej v novej elektrárni. Ťažko by sa totiž vysvetľovalo aj tak brilantným politikom z vládnej strany, že by sme Rusom platili za elektrinu napríklad 80 eur za megawatthodinu, pričom na trhu by stála dajme tomu 40 eur. Je dosť možné aj to, že o projekt má záujem aj ďalší mecenáš z krajín západnej Európy. Napríklad francúzsky prezident sa už priateľa – slovenského premiéra – koncom minulého roka na projekt pýtal. Rusi však boj o tento – aj keď dosť neistý – projekt nevzdajú. V ktorej krajine by totiž našli vládu, ktorá tak miluje jadrovú energiu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies