TÝŽDENNÍK: Plynová šachová partia nemá konca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Ilustračné foto. Feelart/FreeDigitalPhotos.net

Štát stále neprevzal 100-percentný podiel v materskej spoločnosti SPP. Zo zákulisia sa objavujú šumy, že štát možno nakoniec od celej transakcie odstúpi. Ťažko je však tomu uveriť. Neviem si totiž predstaviť, ako by premiér Fico vysvetľoval pred prezidentskými voľbami svojim voličom, že neovládol cenotvorbu plynu a nechal ich tak napospas cudziemu akcionárovi.

Ku koncu roka má štát prevziať materskú spoločnosť Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a tak ovládnuť cenotvorbu v najväčšom dodávateľovi plynu na Slovensku. Ani po vyše troch mesiacoch, od kedy vláda oficiálne dala požehnanie tomuto kroku, sa však transakciu nepodarilo uzavrieť. A to nad celou vecou dumali vládni predstavitelia minimálne od minuloročnej zimy, kedy už pri rokovaní s novým akcionárom o jeho vstupe do SPP začali uvažovať nad týmto hriešnym krokom. Stihli sa tak už usušiť aj slinky pána premiéra, ktoré sa mu pri každom vyslovení slovného spojenia „ovládneme cenotvorbu plynu“ veselo a nekontrolovateľne rozkotúľali po jeho moderne zarastenej brade.

Plynová šachová partia tak naďalej pokračuje. Už dlhšie sa šušká, že situácia sa v našom najväčšom plynárenskom podniku mení každým dňom. Jeden deň je vraj všetko pripravené na prevzatie 100-percentného podielu matky SPP. Druhý deň sa však má objaviť niečo, čo ukáže, že prevzatie akcií nie je pre štát také výhodné ako sa na začiatku zdalo. V súčasnosti je vraj celá vec v štádiu, že prevzatie matky SPP štátom sa len predsa uskutoční. Kedy, to však nikto nevie.

Iste, každá minca má dve strany a aj táto transakcia prinesie pre štát tak výhody ako nevýhody. Či bude štát mať z toho nakoniec viac výhod alebo nevýhod, to na sto percent vie povedať len veľmi malý okruh dobre informovaných ľudí, ktorí si posielajú analýzy a rôzne iné dokumenty prostredníctvom počítačov vlastnených rôznymi finančnými či nefinančnými alebo nebodaj kresťanskými skupinami. Ostatní analytici a iní mudrlanti si môžu domýšľať a vykrikovať výhody alebo nevýhody prevzatia SPP akurát tak pri pive.

Dnes je však isté jedno! Aj keby sa dodatočne zistilo, že celá transakcia prinesie pre štát oveľa viac nevýhod ako výhod, premiér Fico už pravdepodobne nehodí spiatočku. Lebo aj taký brilantný politik s tak vynikajúco pripraveným politickým marketingom by pred prezidentskými voľbami len ťažko vysvetľoval svojim voličom, prečo štát neovládol cenotvorbu plynu. Prečo nechá aj naďalej pripravovať ceny plynu pre domácnosti nejakým iným minoritným ziskuchtivým akcionárom, ktorý sa dostal k manažérskej kontrole v SPP vďaka privatizácii riadenej pravicovou vládou.

Alebo sa celá vec ukončí až po voľbách hlavy štátu?

Opoziční zúfalci

Na medializovaný fakt, že prevzatie SPP štátom ešte nie je ukončené, reagoval až jeden opozičný poslanec, tiež známy pod prezývkou Uspávač hadov. Inak v tomto prípade chvalabohu že len jeden. Ten sa potešil, že jeho novembrové podanie na generálnu prokuratúru neabsolvovalo svoju poslednú púť cez skartovač, ale že ho už má v rukách polícia. Teda vraj. Takže podozreniami kresťanského lídra, že v celej veci môže ísť o obzvlášť závažné zločiny, by sa už v súčasnosti aspoň „na oko“ malo zaoberať Prezídium Policajného zboru SR.

Je šľachetného od tohto opozičného politika, že keď je presvedčený o spáchaní zločinu, že sa obrátil na tie správne orgány. Tak by mal konať každý z nás. Je však od neho naivné, ak si myslí, že uspeje s takými polopravdami a vykonštruovanými tvrdeniami, ktoré vo svojom podaní uviedol, respektíve uviedli jeho poradcovia. A to ani netreba spomínať, že je úplne naivné si myslieť, že práve teraz zatvoria do basy najsilnejšieho politika, ktorý v tejto krajine ovláda všetko potrebné, čo ovládať má. Teda aj tak nezávislé inštitúcie ako je polícia a prokuratúra. Taktiež brutálne naivné je si myslieť, že by mohla celá záležitosť okolo SPP vládnucej strane zlomiť väz, či len znížiť volebné preferencie.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselVláda SR