Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister hospodárstva Peter Žiga
Minister hospodárstva Peter Žiga. SITA
10. apríla 2017 13:58 OstatnéNázory a komentáre od vEnergetike.skMartin Dargaj

TÝŽDENNÍK: Nevídaný politický krok

Vládni poslanci sa s opozičnými dohodli, aby sa regulačná novela odložila na májovú schôdzu. A to aj napriek schválenému zrýchlenému konaniu.

Už sa zdalo, že novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorá má narobiť po chaose s cenami energií na regulačnom úrade poriadok, bude patriť medzi najrýchlejšie prijaté. Aj keď všetci odborníci aj laici upozorňovali, že rýchle prijatie tak dôležitej novely prinesie skôr prehĺbenie chaosu, vládny kabinet a následne aj poslanci parlamentu jej zrýchlené konanie požehnali. Napokon sa však rýchle konanie spomalilo. Vládni poslanci sa s opozičnými totiž dohodli, že sa regulačná novela odložila na májovú schôdzu. Minister hospodárstva nebol proti. Vyhlásil, že keď je potreba ešte diskutovať ako ju vylepšiť, je tomu otvorený. V našej krajine nevídaný politický krok.

Rýchle prvé čítanie

Parlamentná diskusia o regulačnej novele v prvom čítaní bola rýchla. Chvalabohu. Veď povedzme si otvorene, koľko poslancov v pléne vie o energetike viac, ako len pľuvať nezmysly. Na rýchlo ma napadli traja. Tak potom vyzerala aj rozprava v parlamente. Iba jeden opozičný poslanec predniesol vcelku fundovane svoje predstavy o regulačnom úrade. Poslanec z SaS mal nápady, ako novelu vylepšiť. A dokonca sľúbil ministrovi, že za ňu zahlasuje, ak bude vládna koalícia ochotná pristúpiť na nejaké pozmeňovacie návrhy. Druhý, ktorý si myslí, že je obdarený vlastnosťou vyjadrovať sa ku všetkému, hlavne že je od obyčajných ľudí, samozrejme všetko skritizoval, lebo len oni obyčajní vedia ako to má byť správne.

Dobrý úmysel?

Ak je za spomalením celého procesu prijímania regulačnej novely vážny úmysel ministra dať priestor na diskusiu, tak potom pred ním klobúk dolu. To sme v energetike už dávno nezažili. Ak však bolo za vzdaním sa rýchleho konania niečo iné, tak si to minister pokazí. Najmä u opozície, s ktorou doteraz vcelku seriózne diskutoval a vychádzal.

Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame